BRATISLAVA - Odhadovaný počet vyvrátených stromov po májovom silnom vetre a vďaka podmočenej pôde v bratislavskom Lesoparku na Železnej studničke je takmer dvojnásobne vyšší ako sa pôvodne predpokladalo.
Doteraz bolo spracovaných okolo štyritisíc metrov kubických dreva, spracovať teda zostáva ešte 8,8-tisíca metrov kubických. Mestské lesy boli totiž zriadené v roku 1994 na správu mestského majetku - lesov. Jednou z činností organizácie je aj ťažba dreva. Táto situácia pre ňu teda prechod spôsobu ťažby z úmyselnej na spracovávanie kalamity. "Spracovanie kalamitného dreva bude trvať do konca októbra 2010 za podmienky, že sa kalamitná situácia nebude zhoršovať," povedal Kutka. Keďže drevo sa dá predať, o škodách sa dá skôr hovoriť v súvislosti s "výzorom" lokality a s návštevníkmi, keďže les je stále neprejazdný pre bicykle a pre peších. Okrem toho sa podľa Kutku môže následné zalesňovanie počas troch rokov vyžiadať náklady okolo 100-tisíc eur.
Situácia v Lesoparku je však už podľa neho bezpečnejšia. Všetky lesné cesty s asfaltovým povrchom sú prejazdné, prejazdná je aj červená turistická značka. Neprejazdná je však stále cesta medzi studničkami Himligárka a Šenkárka, cesta okolo Haluzického pomníku a cesta na Pánovu lúku. Mestské lesy však stále neodporúčajú vychádzky za veterného počasia. "Mnohé polo vyvrátené stromy sú opreté o susedné stromy a pri vetre hrozí ich pád," dodal Kutka.