BRATISLAVA - Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky tvrdí, že si v prípade vydávania Bakiho Sadikiho splnilo všetky zákonné povinnosti, čo podľa neho skonštatovala aj porada na Ministerstve zahraničných vecí SR za účasti Generálnej prokuratúry SR a Policajného zboru.
Denník Sme dnes uviedol, že ministerstvo spravodlivosti pod vedením Viery Petríkovej (HZDS) požiadalo o vydanie Bakiho Sadikiho Srbsko, pričom Baki S. sa ukrýva v Kosove, ktoré srbské orgány neuznáva. Rezort spravodlivosti dostal podľa Sme 5. mája informáciu, že sa Baki Sadiki ukrýva na území Kosova.
Ministerstvo spravodlivosti prostredníctvom svojho hovorcu Michala Jurčiho argumentuje, že má úlohy zo zákona, ktoré v takýchto prípadoch plní. Časť korešpondencie je však v režime utajenia (nie zo strany ministerstva spravodlivosti), preto nebudú hovoriť viac podrobností k prípadu.
"Je tu spis, kde sú presné pečiatky, listy a ide o agendu, ktorú vybavuje príslušný medzinárodný odbor, nie ministerka spravodlivosti," uviedol Jurči. Sme sa odvoláva na rezort slovenskej diplomacie, podľa ktorého je problémom, že ministerstvo spravodlivosti žiadalo o vydanie medzinárodne hľadaného Bakiho Sadikiho Srbsko a nie EULEX, teda misiu pre právo a spravodlivosť v Kosove.
"Dôležitým faktom je, že SR neuznáva Kosovo ako štát, čo nie je záležitosť rezortu spravodlivosti. Podľa medzinárodných zmlúv a pravidiel MS SR má v danom prípade iba administratívnu úlohu. Vyžiadali sme si okamžite potrebné dokumenty na vydanie od príslušných orgánov činných v trestnom konaní a požiadali sme o jeho vydanie. EULEX nemá právo vydať občana Kosova do inej krajiny, môže ho iba zadržať, museli by ho prepustiť, " uviedol Jurči.
Slovensko žiada o zatknutie a vydanie Bakiho Sadikiho na trestné stíhanie podľa dvojstrannej zmluvy a Európskeho dohovoru o vydávaní. Okrem Bakiho Sadikiho je obdobná situácia s ďalším podozrivým. Baki S. čelí s dvoma Slovákmi a cudzincom obvineniu v kauze rozsiahleho pašovania dovedna 120 kilogramov heroínu.
Tento prípad nesúvisí s drogovou kauzou, v ktorej bolo stíhanie Bakiho Sadikiho v roku 2008 pre dôkaznú núdzu zastavené. V aktuálnom prípade organizovaná skupina podľa prokuratúry šesťkrát pašovala 20-kilogramové zásielky heroínu zamaskovaného v športovej obuvi, dovezeného z Turecka a končiaceho v Poľsku, Švajčiarsku a Taliansku.
Najmenej v troch prípadoch heroín prechodne skladovali v penzióne v Starom Smokovci, kde pri razii 19. septembra 2008 policajti 10 kilogramov drogy zaistili. Z drogy sa dalo vyrobiť 336-tisíc až 673-tisíc jednorazových dávok v hodnote najmenej 3,35 milióna eur. Drogy sa pašovali tzv. balkánskou cestou, pričom Baki Sadiki patril k riadiacim článkom.
„Osoba Baki Sadiki zastrešovala túto balkánsku cestu cez územie Slovenskej republiky," povedal nedávno na tlačovej besede riaditeľ odboru osobitného určenia GP SR Peter Šufliarsky. V prípade jeden z obvinených spolupracuje s vyšetrovateľmi, jeho výpovede umožnili obviniť ďalších ľudí. Bakimu Sadikimu v prípade dokázania viny hrozí odsúdenie na 20 až 25 rokov alebo doživotie.