BRATISLAVA - Ženy zažívajúce násilie v intímnych vzťahoch potrebujú, aby verejnosť rešpektovala ich skúsenosť s prežitým násilím. Vyplynulo to z projektu Rozpoviem svoj príbeh, ktorý organizovala mimovládna organizácia Fenestra.
Na skupinových stretnutiach hovorili tieto ženy o nepochopení okolia, keď sa snažili hovoriť o prežitom násilí. Väčšinou boli ich nepríjemné zážitky okolím spochybňované. V dôsledku toho sa tieto ženy cítia pri riešení svojej situácie osamotené a nemajú možnosť zdieľať svoje obavy, pocity a problémy.
Ženy, ktoré sa v dôsledku násilia ocitli v ťažkej finančnej situácii tvrdia, že sociálny systém im dokáže poskytnúť pomoc, ktorá by zmiernila dopad násilia na ich životnú úroveň. Zo strany polície ženám chýba jednoznačnejší postoj a postup voči mužom, ktorí sa správajú násilne, väčšia citlivosť k ich situácii a lepšia znalosť problematiky násilia páchaného na ženách v intímnych vzťahoch. Spoločné skupinové stretnutia vnímali ako priestor na slobodné vyjadrenie svojich skúseností a svojich postojov.
Zhodli sa na tom, že by sa o svoje skúsenosti chceli podeliť so širokou verejnosťou, treba však nájsť vhodnú formu rozprávania. V záverečnej fáze projektu sformulovali odkazy pre rôzne cieľové skupiny a vyjadrili záujem naďalej sa stretávať a spracovať tieto odkazy a svoju skúsenosť do publikácie.
Fenestra je ženská mimovládna organizácia so sídlom v Košiciach. Patrí medzi najvýznamnejšie slovenské ľudsko-právne organizácie pôsobiace v oblasti prevencie a eliminácie násilia páchaného na ženách v párových vzťahoch. Zaoberá sa obhajobou práv žien prostredníctvom advokačných aktivít zameraných na dosiahnutie systémových zmien v prístupe štátu k riešeniu problematiky násilia páchaného na ženách v párových vzťahoch.
Pri realizácii týchto aktivít vychádza z potrieb a skúseností žien zažívajúcich násilie, ktorým poskytuje bezplatnú a dlhodobú pomoc a podporu v poradenskom centre v Košiciach.