BRATISLAVA - Sudcovia, ktorí dlhodobo kritizujú stav justície na Slovensku, založili novú iniciatívu Za otvorenú justíciu. Zhruba dve desiatky zakladateľov navrhuje v súdnictve viaceré zmeny.
"Založenie tejto iniciatívy nie je naším subjektívnym pocitom, ale reaguje len na verejnú mienku a spoločenskú objednávku na zmenu v súdnictve," povedala novinárom sudkyňa bratislavského krajského súdu Katarína Javorčíková. Podľa sudcu Najvyššieho súdu Miroslava Gavalca prieskumy ukazujú, že slovenskému súdnictvu nedôveruje 70 percent ľudí.
Iniciatíva podľa Javorčíkovej nadväzuje na aktivity občianskej iniciatívy Spravodlivosť otvára brány, ktorá sa podieľala na proteste Červená pre Harabina proti zvoleniu bývalého ministra spravodlivosti Štefana Harabina do funkcie predsedu Najvyššieho súdu.
Ministerstvo spravodlivosti kritiku nespokojných sudcov opäť odmietlo. Sudcu Gavalca obvinilo, že vnáša politiku do justície. Ministerstvu sa tiež nepáčilo, že zástupcovia iniciatívy kritizovali výberové konania na súdoch. Gavalec bol podľa hovorcu ministerstva spravodlivosti Michala Jurčiho preložený na Najvyšší súd v roku 2005, hoci sa predtým neúspešne uchádzal o post sudcu krajského súdu. "Štandardný postup pritom je okresný, krajský a najvyšší súd," dodal.
Viacerí zo zakladateľov novej iniciatívy stoja aj za vyhlásením známym pod názvom Päť viet, v ktorom tvrdili, že niektorí sudcovia pracujú v strachu a neslobode. Napätie v slovenskej justícii vzrástlo po tom, čo sa exminister spravodlivosti Harabin stal predsedom Najvyššieho súdu vlani v lete. Harabinovi kritici vyčítali, že aj vďaka nemu sa rozbehli viaceré disciplinárne konania sudcov, ktorí kritizovali stav súdnictva.
Iniciatíva je podľa Javorčíkovej apolitická. O podporu na presadenie zmien sa však chce uchádzať aj medzi politickými stranami. "Pre nás je rozhodujúca fáza, keď po voľbách sa ujmú politické strany moci a budú môcť reálne pomôcť nám presadiť tie zmeny, ktoré sú naším cieľom," dodala. Parlamentné voľby sú naplánované na 12. júna.
Zakladatelia iniciatívy chcú okrem iného zlepšiť vzdelávanie sudcov. Súdnym prieťahom by sa zasa malo zabrániť posilnením špecializácie sudcov či rovnomerným zaťažením súdov a sudcov. Zmeny chcú presadiť aj vo fungovaní a zložení Súdnej rady, ktorá okrem iného predkladá návrhy kandidátov na vymenovanie sudcov.
Na dnešnej prezentácii iniciatívy sa zúčastnili aj viacerí zástupcovia zahraničných ambasád na Slovensku medzi inými aj chargé d'affaires veľvyslanectva USA na Slovensku Keith Eddins. Diplomati zo zahraničia pred časom prišli aj na disciplinárne konanie so sudcom najvyššie súdu Petrom Paludom, ktorý podal trestné oznámenie na vedenie Najvyššieho súdu.