Sobota23. november 2024, meniny má Klement, zajtra Emília

Na mítingoch sa stretli antifašisti aj radikáli 

Pred prezidentským palácom sa zišli stovky ľudí Zobraziť galériu (24)
Pred prezidentským palácom sa zišli stovky ľudí

BRATISLAVA - Stovky ľudí sa v nedeľu v Bratislave zišli na zhromaždeniach odporcov i prívržencov vojnového Slovenského štátu. Námestie pred Prezidentským palácom najskôr obsadili sympatizanti akcie Fašizmus nepatrí na Slovensko.

Následne ich vystriedali najmä mladí ľudia z krajnej pravice, ktorí si prišli pripomenúť výročie 71. výročie vzniku prvej Slovenskej republiky. Polícia v obave z možných stretov odporcov a sympatizantov prvej Slovenskej republiky povolala do akcie zhruba 500 policajtov.

Väčšie konflikty medzi oboma tábormi ani výtržnosti nezaznamenala, pre podozrenie zo spáchania priestupku však predviedla šesť ľudí. Demonštráciu proti totalite a fašizmu prišli s kvetom v ruke podporiť zástupcovia všetkých vekových kategórií, medzi účastníkmi nechýbali disident Fedor Gál, režisér Dušan Trančík či výtvarník Fero Guldan.

Po skončení tohto zhromaždenia dorazili na Hodžovo námestie sympatizanti Slovenského štátu, ktorí si zaspievali pieseň "Hej, Slováci". Nezabudli ani na pozdrav vojnovej republiky "Na stráž", pre ktorý polícia vlani podobné zhromaždenie rozohnala.

Pred niekoľko stočlenný dav pravicových radikálov odetých v čiernom postupne predstúpili zástupcovia extrémistického združenia Slovenská pospolitosť, ktorí vo svojich prejavoch velebili štátne zriadenie z rokov 1939-1945 a vtedajšieho prezidenta Jozefa Tisa.

Tradične kritizovali prisťahovalectvo a menšiny, vlajku Európskej únie označili za okupantskú. Dav sa potom vydal ulicami mesta na Martinský cintorín k hrobu Tisa, ktorý bol po vojne odsúdený na trest smrti. Akciu sympatizantov vojnového štátu kritizoval vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer-SD), ktorý sa postavil za nulovú toleranciu voči myšlienkam xenofóbie, rasizmu či antisemitizmu.

"Podpredseda vlády preto odsudzuje aj dnešné spomienkové podujatia a demonštrácie, ktorých organizátori oslavujú vznik vojnového, totalitného Slovenského štátu a zabúdajú, koľkou nenávisťou, ľudskou bolesťou a tragickou skutočnosťou vstúpil do osudov nevinných ľudí," uviedol v tlačovej správe Čaplovičov hovorca Michal Kaliňák.

Kritici Slovenského štátu, ku ktorému sa súčasná republika nehlási, dlhodobo upozorňujú na jeho kolaboráciu s nacistickým Nemeckom a na odsun desiatok tisíc Židov do koncentračných táborov. Priaznivci tohto obdobia vnímajú vytvorenie štátu predovšetkým ako jedinú záchranu pred maďarskou okupáciou a vyzdvihujú relatívnu ekonomickú stabilitu v čase, keď iné krajiny trpeli vojnou.

Hoci extrémistov je podľa mimovládnych organizácií v uliciach stále viac počuť, počet trestných činov s rasovým motívom vlani klesol o takmer dve pätiny na 132. Policajti objasnili viac ako polovicu z nich, informovala  Andrea Polačiková z policajného prezídia.

Polícia vypátrala 79 páchateľov, z toho štyria boli maloletí, 15 mladistvých a 23 konalo pod vplyvom alkoholu. Za posledné tri roky polícia nezaznamenala žiadnu vraždu s rasovým motívom.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu