BRATISLAVA - Obchodný register v americkom štáte Washington aj obchodný register vo švajčiarskom kantóne Zug nemajú informáciu o možnom univerzálnom právnom nástupcovi po zaniknutej garážovej Interblue Group z USA. Tvrdí to výkonná riaditeľka mimovládnej organizácie Aliancia Fair-play Zuzana Wienk, ktorá informácie telefonicky preverovala.
"V štáte Washington sme sa telefonicky obrátili na Department of Revenue, čo je ekvivalent nášho daňového úradu, ktorý potvrdil, že firma nebola nikdy na tomto úrade zaregistrovaná, čiže voči tamojšiemu úradu nebola aktívna. Cez tento úrad si musia daňoví poplatníci štátu Washington vysporiadať svoje záväzky a právni nástupcovia musia ohlásiť nástupníctvo po daňových poplatníkoch štátu Washington," uviedla Wienk.
Dodala, že v obchodnom registri štátu Washington Aliancii Fair-play zase telefonicky potvrdili, že tam firmy zvyčajne oznamujú právne nástupníctvo po zanikajúcich firmách, žiadnu takúto informáciu o firme Interblue Group však nevedú.
"Teda v štáte Washington firma Interblue Group neoznámila na obvyklom mieste svojho prípadného univerzálneho právneho nástupcu," oznámila Wienk. V obchodnom registri kantónu Zug Aliancii Fair-play telefonicky potvrdili, že ani oni nevedú informáciu o tom, že by firma Interblue Group Europe AG bola univerzálnym právnym nástupcom nejakej inej firmy.
Zároveň v konverzácii so Zuzanou Wienk povedali, že ak by Interblue Group Europe bola univerzálnym právnym nástupcom po inej firme, táto informácia by sa musela objaviť v registri a bola by viditeľná pre verejnosť cez webový záznam.
"Zároveň vo švajčiarskom registri upriamili našu pozornosť na to, že firma momentálne nemá žiadneho zaregistrovaného zástupcu, a teda nemôže byť po rezignácii Jany Lütken navonok aktívna," uviedla Wienk.
Ako ďalej dodala, ak si firma zástupcu do registra nedoplní v určitom čase, register ju vyzve tak urobiť a ak nebude reagovať ani na výzvu, firmu vymaže. "Zo zatiaľ prístupných informácií vyplýva, že švajčiarska Interblue Group Europe nie je univerzálnym právnym nástupcom Interblue Group LLC zaregistrovanej pôvodne v štáte Washington alebo si nesplnila základné povinnosti pri registrácii túto skutočnosť oznámiť,“ skonštatovala Wienk.
"Univerzálne právne nástupníctvo po Interblue Group LLC mohlo vzniknúť iba splynutím, zlúčením alebo rozdelením podľa právnych predpisov. Kedykoľvek do roku 2012, do ukončenia platnosti zmluvy o predaji emisných kvót, sa môže objaviť univerzálny právny nástupca Interblue Group LLC a nárokovať si zmluvne garantované kvóty, preto je nevyhnutné zistiť, či právny nástupca vôbec existuje. Je nevyhnutné zistiť, či ministerstvo životného prostredia dávalo písomný súhlas na prevod práva na nákup kvót inej osobe alebo či mohla tretia právnická alebo fyzická osoba toto právo získať aj bez súhlasu ministerstva," uviedla Wienk.
Aliancia Fair-play odovzdala 26. februára na ministerstve životného prostredia otvorený list pre ministra Medveďa, v ktorom ho žiadali, aby zodpovedal na otázky, ktoré sa týkajú napr. prevodu vlastníctva americkej firmy na švajčiarsku, spôsobu vymáhania pohľadávky od Interblue Group či právnych krokov voči tejto firme.
Ministerstvo životného prostredia odpovedalo tento týždeň, že v celej veci podniká právne kroky. Na konkrétne otázky aliancie rezort neodpovedal. Na Slovensko tento týždeň v utorok prišlo údajné nové vedenie Interblue Group Europe AG, nástupca americkej firmy Interblue Group.
Ako vlastník sa predstavil Milan Ružička, ako nový projektový manažér František Jakoubek a ako štatutárna zástupkyňa Natalie Goff. Na tlačovej konferencii, ktorú usporiadali, nepredložili dokumenty, ktoré by ich tvrdenia potvrdzovali.
“Spoločnosť si svoje záväzky zo zmluvy plne uvedomuje a je pripravená ich plniť. Zámerom nového vlastníka spoločnosti je preniesť túto obchodnú transakciu do roviny vecného jednania,” konštatoval na tlačovej besede Jakoubek.
Ružička tvrdil, že kúpil sto percent akcií spoločnosti Interblue Group Europe AG a považuje sa za jediného vlastníka firmy. “V súčasnosti prebieha vo Švajčiarsku registrácia uvedených zmien,” uviedol Ružička s tým, že napriek okolnostiam považuje danú obchodnú transakciu za štandardnú.
Podľa Jakoubka sa firma ocitla bez štatutárneho zástupcu 12. februára tohto roka, pretože dovtedajšia konateľka Jana Lütken sa vzdala funkcie. To podľa neho znemožnilo ďalšiu komunikáciu a predĺžilo proces prevzatia spoločnosti novým vlastníkom.
Ešte v ten istý deň ako sa na Slovensku prezentovalo nové vedenie Interblue Group Europe AG, sa jeho nová štatutárna zástupkyňa stretla na Ministerstve životného prostredia SR s právnymi zástupcami envirorezortu. O čom rokovali, nie je známe.
Ministerstvo chce podľa hovorkyne rezortu Jany Kaplanovej vyhodnotiť aj oprávnenosť zástupcov firmy, ktorí s právnymi zástupcami envirorezortu rokovali. Podľa Kaplanovej sa minister Jozef Medveď najprv oboznámi s faktami a rozanalyzuje si situáciu a priebeh tohto stretnutia a až následne bude môcť zaujať nejaké stanovisko.
Ministerstvo však stále zastáva tvrdenie, že zánikom americkej firmy Interblue Group zanikla aj pôvodná zmluva s firmou, ktorá mala ešte zazmluvnených 35 miliónov ton voľných emisných kvót zo Slovenska. Tie chce ministerstvo predať za výhodnejšiu cenu, ako prvých 15 miliónov ton emisných limitov, ktoré predala americkej firme v roku 2008 za takmer 76 miliónov eur.
Jednotková cena 5,05 eura za tonu spustila vlnu kritiky, lebo údajne Slovensko predalo tieto limity za nižšiu cenu ako okolité štáty. Interblue Group má Slovensku vyplatiť ešte doplatok 15 miliónov eur, podmienkou vyplatenia malo byť predloženie tzv. zelenej investičnej schémy (GIS) a doplatok mal byť použitý na projekty, ktoré znižujú produkciu emisií skleníkových plynov.