BRATISLAVA - Pokrikmi Poďte von! a Zbabelci! sa snažila asi tisícka nespokojných študentov vylákať z parlamentu poslancov za SNS Jána Slotu a Rafaela Rafaja. Študenti sa tam presunuli spred Prezidentského paláca.
"Dovolal som sa pánovi Slotovi, ale po tom, čo som povedal, akú organizáciu zastupujem, mi vypol telefón," konštatoval Róbert Mihály z Iniciatívy za transparentnú demokraciu, ktorá dnes protestovala proti vlasteneckému zákonu.
Odvahu predstúpiť pred dav mali len poslanci Béla Bugár (Most-Híd), Zsolt Simon (Most-Híd) a Miklós Duray (SMK). Mihály privítal poslancov s tým, že sú odvážnejší ako tí, ktorí zákon navrhovali. "Vidíte, my sa nebojíme nikoho," reagoval Bugár.
Líder Mostu-Híd vyjadroval študentom podporu s valaškou v ruke. "Vlastencom je ten, ktorý dodržuje zákony a určitým spôsobom ukazuje, ako sa to má robiť a to tí, ktorí to navrhli, určite nie sú, a to je jedno, či som opozičný alebo koaličný," kričal do megafónu Bugár. Na hlas z davu, že prišiel robiť opozičnú agitku, zareagoval, že nejde o kampaň a že proti vlasteneckému zákonu aj hlasoval. Bugár sa netajil, že mladým kritikom fandí. "Títo aspoň vedia, o čom ten zákon je, tamtí nevedia nič," ukazoval prstom na parlament.
Mladí podľa Bugára pochopili, že vlastenectvo treba vychovávať láskou a nie nátlakom. "Myslíte si, že mladí ľudia budú spievať hymnu, keď vidia tamtých, ktorí namiesto spievania hymny a namiesto robenia svojej práce robia niečo iné a chlascú?" pýtal sa novinárov Bugár. Povedal, že Slota a Rafaj sú v parlamente a bol ochotný sa staviť, že pred študentov neprídu.
Predkladatelia vlasteneckého zákona napokon pred dav neprišli, Slota mal na programe o 18:00 stretnutie s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Mihály protestujúcim odporučil, aby sa spontánne opäť presunuli pred Prezidentský palác.
"Nemáme ohlásené zhromaždenie, tak tam skúste ísť sami za seba. Nikto vám to nemôže zakázať, keďže je to verejné priestranstvo," vyhlásil Mihály. Podobne ako pred prezidentovým sídlom, študenti zaspievali hymnu i pred Národnou radou SR. Ak prezident zákon na podporu vlastenectva podpíše, iniciatíva bude pokračovať v protestoch 1. apríla na celom Slovensku, nahlásené má už viaceré akcie. "Prídem podporiť každý takýto návrh," avizuje Bugár.
Stovky študentov sa dnes najprv o štvrtej zhromaždili pred Prezidentským palácom. Hlavu štátu Ivana Gašparoviča vyzývali, aby nepodpisoval zákon na podporu vlastenectva. Sú nespokojní s tým, že im štát prikazuje spievať hymnu vždy v pondelok pred vyučovaním, a tiež, že im nanucuje štátne symboly v triedach. Študenti si na pomoc priniesli aj rôzne transparenty s nápismi ako "Stop chlastenectvu" a "Lásku k štátu ani k vám, nanútiť si nedám".
Organizátor akcie Róbert Mihály pred prítomnými vyhlásil, že nechápe, prečo poslanci Ján Slota alebo Rafael Rafaj tvrdia, že mladí ľudia nepoznajú slovenskú hymnu. "Ja som sa ju naučil ešte na prvom stupni základnej školy a máme ju aj v učebniciach," vyhlásil za študentov Mihály. Na dôkaz protestujúci zaspievali prvú slohu hymny, ktorú vystriedali pokriky "Hanba SNS!". Prítomní študenti vyhlásili, že žiadna matka neprikazuje svojmu dieťaťu, aby ju milovalo a že aj v histórii Slováci vždy spievali svoju hymnu zo vzdoru a nie preto, že im to niekto prikázal.
Aktivista Peter Weisenbacher sa politikov verejne pýtal, kde bolo ich vlastenecké cítenie, keď postavili ohyzdnosť Eurovea tam, kde kedysi stálo divadlo Stoka a hrali slovenskí hudobníci a kde bolo ich vlastenectvo, keď rušili ministerstvo životného prostredia a zlúčili ho s niečím, kam nepatrí. Prítomných prišli podporiť aj viacerí známi aktivisti, medzi inými Alojz Hlina a Eduard Chmelár.
"Sľubovali, že za tento zákon nebudú postihy, ale už ich avizovali," vyhlásil Chmelár s tým, že študentov prišiel podporiť ako občan, učiteľ a otec. Študenti vyzvali na stretnutie aj prezidenta, ten však na námestie neprišiel. Či aktivita študentov ovplyvní prezidenta pri podpise zákona, jeho hovorca Marek Trubač nechcel jasne povedať. "Pán prezident nemôže podpisovať zákony len podľa toho, koľko ľudí príde na ulicu," povedal.
Opozíciu nespokojným študentom robili zástupcovia strany Slovenská národná jednota. "Slováci, rozmýšľajte, komu slúžia tí, ktorým vadí vlastenecký zákon?" pýtal sa predseda strany Stanislav Pánis.
Povedal, že študenti sú zmanipulovaní. Tí to jednoznačne odmietli. "Neviem, kým by sme boli manipulovaní, veď sa pozrite, ako za zákon hlasovala opozícia," oponoval Mihály. Študenti napokon vyzvali aj Annu Belousovovú, aby namiesto občianskeho združenia Vlasť založila občianske združenie Kvalitné školstvo a kvalitné zdravotníctvo.