BRATISLAVA - Celoslovenský štrajk kamionistov kvôli mýtu, ktorého začiatok oznámila Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) od polnoci na 1. februára, v uliciach Bratislavy zatiaľ nevidieť.
Voľne prejazdná v oboch smeroch a všetkých pruhoch je aj Rožňavská ulica, kde sa pred tromi týždňami skončila prvá vlna päťdňového protestu malých a stredných autodopravcov. "Nemôžem nič povedať, sleduje ma polícia už dva týždne," nevedel povedať nič konkrétne o štrajkovom pláne v hlavnom meste predseda organizačného výboru únie autodopravcov Jaroslav Polaček.
Kamionisti podporujú protestnú akciu podľa doterajších informácií v niektorých regiónoch, napríklad na Liptove, Horehroní či Šariši. Na brífingu v nedeľu popoludní Polaček informoval, že štrajk autodopravcov za zníženie rozsahu platenia mýta na cestách 1. triedy z takmer 1 500 kilometrov na 333 kilometrov sa zameria hlavne na Bratislavu a Košice, ale aj iné slovenské mestá. Tie však nekonkretizoval.
Podľa informácie oznámenie autodopravcov o návrate protestu do Bratislavy mohlo byť len zastieracím manévrom.
"Cieľom štrajku nie je obmedzovanie dopravy ľudí do práce a za rodinami. Nebudeme vás obmedzovať, ale musíme reagovať na neúnosné zhoršenie podmienok, ktoré sa spolu s nami dotýka všetkých občanov SR. Neodídeme z ciest pokiaľ nebude uskutočnená naša základná požiadavka, ktorou je zníženie rozsahu spoplatnenia ciest I. triedy na 333 kilometrov tak, ako sme platili do konca roku 2009," vyhlásil v nedeľu Polaček.
Štrajk únie autodopravcov nepodporuje Združenie cestných dopravcov Česmad Slovakia, ani nesúhlasí s takouto formou riešenia problémov autodopravcov.
"Štrajk sme nikdy nepodporovali. Od začiatku sme hovorili, že sme zástancovia riešenia problematiky na odbornej úrovni za rokovacím stolom. Štrajk môže nastať až vtedy, keď skutočne nie je ochota a priestor riešiť problémy," vyhlásil v piatok prezident Česmadu Slovakia Peter Halabrín. Vyslovil pritom presvedčenie, že rozhodnutie prezídia zväzu podporuje drvivá väčšina členskej základne. So štrajkom únie autodopravcov nesúhlasí ani ministerstvo dopravy. Ponúklo jej rokovanie o podmienkach mýta, autodopravcovia to však odmietli a vyhlásili štrajkovú akciu.