PREŠOV – Na Okresnom súde v Prešove dnes pokračovalo hlavné pojednávanie s obžalovaným Ašotom Mkrtyčevom azerbajdžanského pôvodu, ktorý čelí obžalobe z vydierania chránenej osoby a marenia spravodlivosti, za čo mu hrozí v prípade dokázania viny až desaťročný trest. Vyššia sadzba prichádza do úvahy preto, lebo podľa obžaloby vydieranou osobou je svedok.
Rekonštrukcia prípadu sa odohrávala v pojednávacej miestnosti a na priľahlej chodbe, kde sa v inkriminovanom čase konalo trestné pojednávanie vo veci vraždy sninského podnikateľa Františka Galandu. Zo zosnovania a objednávky tejto vraždy bol obžalovaný práve Mkrtyčev. Zastrašovaný svedok bol jeden z trojice vyšetrovateľov tohto činu. Súdne pojednávanie vo veci vydierania bude pokračovať 25. februára.
Vražda Galandu sa dostala na súd v decembri 2006, obžalovaný z jej objednávky bol Mkrtyčev. Podľa obžaloby malo ísť o likvidáciu konkurencie, lebo obidvaja sa zaoberali predajom zbraní. Okresný súd v Prešove 24. apríla 2007 prvýkrát odsúdil Mkrtyčeva na výnimočný trest 20 rokov. Ten sa odvolal a Krajský súd v Prešove v januári 2008 z dôvodu procesného pochybenia zrušil pôvodné rozhodnutie. Prípad vrátil na prvostupňový súd a nariadil opätovné vypočutie niektorých svedkov a ich konfrontáciu.
Nové pojednávanie sa začalo 17. júna 2008. O dva dni neskôr pred súdom vypovedal ako svedok vyšetrovateľ, ktorého údajne pri odchode zo súdnej miestnosti obžalovaný Mkrtyčev gestom a slovným vyhrážaním vydieral. Dňa 22. augusta Mkrtyčevovi uplynula súdna väzba a prepustili ho na slobodu. Len čo prekročil brány väznice, vzápätí ho vyšetrovateľ obvinil z marenia spravodlivosti a útoku na verejného činiteľa a opätovne ho zadržal. Obžalovaný Mkrtyčev ostal vo väzbe a 12. decembra 2008 Okresný súd v Prešove potvrdil pôvodný rozsudok a odsúdil ho na 20 rokov. Obžalovaný sa okamžite odvolal, rozsudok doteraz nie je právoplatný.
Galandu zavraždili 19. augusta 2002 vo vchode jeho domu v Snine dvadsiatimi ranami zo samopalu Škorpión, ktorý vrah zanechal na mieste činu a posypal korením. Vyšetrovateľom ani súdu sa nepodarilo vypátrať, kto vraždil. O život Galandu sa sninské podsvetie pokúšalo viackrát. Streľbou do auta i nastražením výbušniny pod jeho vozidlo. Spolu s Mkrtyčevom boli súdení aj ďalší traja jeho údajní komplici. Jedným z obhajcov Mkrtyčeva bol Vladimír Mitro, bývalý riaditeľ SIS.
Azerbajdžanec Ašot M. prišiel na Slovensko v roku 1995, kedy požiadal o dlhodobý pobyt. O štyri roky neskôr získal sobášom slovenské občianstvo, trvalý pobyt mal v Bratislave, ale zdržiaval sa prevažne v Snine. Mkrtyčev bol už v roku 2002 stíhaný ako hlava organizovanej zločineckej skupiny za rozsiahle daňové podvody. Mkrtyčev založil firmu Verus s.r.o. , ktorá napriek jeho zločineckej minulosti v apríli 2004 získala licenciu na obchodovanie s vojenským materiálom. Neskôr mu povolenie neobnovili.