BRATISLAVA - Slovenská vláda so všetkou razantnosťou odmieta útoky veľkomaďarského a šovinistického Fideszu proti slovenskému eurokomisárovi Marošovi Šefčovičovi.
„Odporúčame, aby si Fidesz riešil komplexy na vnútroštátnej scéne, kde dochádza k vraždám Rómov,“ vyhlásil dnes premiér Robert Fico na tlačovej besede. Zároveň pripomenul, že v Maďarsku sú potláčané práva národnostných menšín. Podľa neho vládu znepokojuje, že Fidesz má na Slovensku predĺženú ruku v SMK a jej predsedovi Pálovi Csákym.
Fico zároveň upozornil, že s Csákym sa spájajú predsedovia opozičných strán Mikuláš Dzurinda a Ján Figeľ. „Csáky chodí do Budapešti po informácie, čo má na Slovensku robiť, spája sa s Dzurindom a Figeľom,“ zdôraznil. Zároveň sa opýtal, čo budú Dzurinda a Figeľ musieť splniť, aby vyhoveli Csákyho požiadavkám. „Zrušenie jazykového zákona, ospravedlnenie Sólyomovi, alebo zvýšenie štandardu pre maďarskú menšinu. Pán boh nás ochraňuj pred takou alternatívou,“ vyhlásil.
Verejnosť to podľa Fica musí vedieť, ale zároveň varoval Slovensko pred spájaním s Csákym. „To bude pre Slovensko obrovsky nebezpečné,“ dodal. Csáky a SMK podľa Fica robia všetko preto, aby s touto stranou nechcel mať nikto nič spoločné po parlamentných voľbách.
„To tu nikdy nebolo, aby niekto chodil po rady do Budapešti,“ uviedol premiér. Šefčovič spĺňa podľa premiéra všetky predpoklady, aby funkciu zvládol na prospech Európskej komisie i dobrého mena SR. Útoky na neho nemajú podľa Fica žiadny podklad.
Diplomatický úspech Slovenska, ktoré získalo kreslo podpredsedu komisára, je pre Maďarsko neprijateľný. Fico zdôraznil, že Šefčovič nie je politický nominant, ale diplomat, ktorého do Bruselu vyslala bývalá vládna koalícia. „Nikto sa nemusí hanbiť za Šefčoviča,“ vyhlásil Fico.
Podľa neho v kampani nejde o Šefčoviča, ale o Slovensko. Šefčovič je hrubo zneužívaný Fideszom a stranou Jobbik. Fico zároveň vyslovil sklamanie, že Šefčoviča sa nezastal nikto z SMK, ani zo strany Most-Híd. Slovenský kandidát do Európskej komisie Maroš Šefčovič musel v pondelok v rámci vypočúvania na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu odpovedať aj na svoje dávnejšie výroky o Rómoch.
Viacerí europoslanci sa zaujímali o jeho výrok, že Rómovia zneužívajú slovenský sociálny systém. Šefčovič ho predniesol v roku 2005 na konferencii v Bruseli, kde vtedy pôsobil ako veľvyslanec Slovenska pri Európskej únii. Šefčovič europoslancom odvetil, že jeho výrok o Rómoch bol vytrhnutý z kontextu, no ak sa ním niekoho dotkol, je mu to ľúto.
Pripomenul, že v minulosti spolupracoval s rómskymi mimovládnymi organizáciami. "Prosím, aby ste prikladali tejto práci rovnakú váhu, akú prikladáte výroku, ktorý som povedal pred piatimi rokmi, ktorý pozostáva zo šiestich slov a je jednoznačne vytrhnutý z kontextu," cituje slovenského kandidáta internetová stránka Európskeho parlamentu.
"Nechcel som sa tým nikoho dotknúť. Ak som sa tým niekoho dotkol, naozaj to ľutujem," povedal slovenský kandidát na funkcie podpredsedu Európskej komisie a komisára pre administratívu a inštitucionálne vzťahy.
Na výrok o Rómoch sa Šefčoviča pýtal španielsky poslanec z frakcie Európskej ľudovej strany (EPP/ED) Ínigo Méndez De Vigo. Následná otázka maďarského europoslanca Józsefa Szajera, prečo s ospravedlnením sa za svoj výrok o Rómoch čakal päť rokov, sa Šefčoviča dotkla: "Ak sa ma snažíte označiť za protirómskeho politika, uráža ma to," reagoval. Šefčovič tvrdí, že nikdy nemal protirómske postoje.