BRATISLAVA - Premiér Robert Fico tvrdí, že je úplne jedno, koľko percent získa jeho strana Smer-SD v júnových parlamentných voľbách, ale za obrovský úspech by považoval, aby to bolo toľko, že bez Smeru-SD by sa nedala zostaviť vláda a že by Smer-SD dostal poverenie od prezidenta na zostavenie vlády. "To môže byť aj toľko, aj toľko percent. Preto nemá zmysel špekulovať okolo volebného výsledku.
Ak sa pozrieme späť, nikto asi nečakal, že na prelome rokov 2009 a 2010 bude vláda v takejto stabilite, v akej je. Určite sa ani neočakávalo, že predovšetkým Smer-SD si bude udržiavať pomerne slušnú podporu verejnosti, za čo treba poďakovať. Chodím medzi ľudí a cítim, že politika silného sociálneho štátu má veľkú podporu verejnosti a preto je našou povinnosťou v tejto politike pokračovať," povedal predseda vlády.
Fico nevie, čo bude v júni 2010, ale nechce, aby sa vytváral obraz, že Smer-SD má všetko pod kontrolou, že si je absolútne sebaistý. "Volič môže prijať všelijaké rozhodnutia. Preto sa plne sústreďujem na moment parlamentných volieb. Čo bude deň po voľbách, to bude veľmi záležať od toho, koľko strana získa vo voľbách," uviedol.
Fico nepovažuje za správne, ak niekto už teraz dáva červené karty pre povolebnú spoluprácu. "Najmä je to smiešne, ak takéto karty rozdáva človek, ktorý voľby nikdy nevyhral. Voliči rozhodnú, koľko strán bude v parlamente a aká bude sila politických strán. Nás zaujímajú iba dve veci. Či sa budeme vedieť s koaličnými partnermi, ak budeme mať šancu byť súčasťou novej vlády, či sa budeme vedieť dohodnúť na ochrane národnoštátnych záujmov a či sa budeme vedieť dohodnúť na pokračovaní politiky silného štátu. Potom už tomuto štátu budeme dávať sociálny rozmer a budeme štát tlačiť do kontrolných a regulačných funkcií vo vzťahu k ekonomike," zdôraznil šéf Smeru-SD, podľa ktorého toto sú priority, ktoré ho zaujímajú.
Smer-SD bude hľadať partnerov, ktorí sú pripravení takúto politiku robiť. "Keď má strana 10 percent a je súčasťou vlády, musí urobiť podstatne viac ústupkov pri schvaľovaní vládneho programu, ako strana, ktorá má 30 percent. Našou povinnosťou je veľmi tvrdo ísť do týchto šiestich mesiacov, čo sa týka komunikácie s verejnosťou, normálne pracovať. Pokúsiť sa získať takú podporu verejnosti, aby sme získali dôležité postavenie pri prípadnej účasti v novej vládnej koalícii. Ale ja nebudem nikoho vylučovať, ani potvrdzovať," povedal.
Fico nechce, aby sa vrátilo pravidlo, že vláda sa bude zostavovať pokútne, že sa dá dohromady osem, alebo desať malých strán a budú niečo vytvárať. "Nech vyhrá ktokoľvek voľby v roku 2010, ale ten, kto vyhrá, mal by zostavovať vládu. Je veľmi zlé, keď strana vyhrá voľby s veľkým náskokom, ale sa urobí dohoda piatich, šiestich subjektov a vytvoria širokú koalíciu proti takémuto politickému subjektu," uviedol. Dodal, že Smeru-SD sa prvýkrát podarilo vyhrať voľby a zostaviť vládu v roku 2006, pričom verí, že táto tradícia bude pokračovať aj v roku 2010.
Premiér rovnako verí, že napriek určitým hodnotovým rozdielom, ktoré sú medzi stranami vládnej koalície, lebo ĽS-HZDS a SNS nie sú ľavicové strany, je záujem dokončiť toto volebné obdobie tak, ako bolo naplánované. "Chcem oceniť stabilitu, aj koaličných partnerov za príspevok, ktorý robia v boji proti hospodárskej kríze. Máme ešte dve schôdze NR SR, ktoré sú pracovné. Jednu, kde sa ukončí činnosť v tomto volebnom období. Nemyslím, že by sa malo niečo udiať, čo by príliš spôsobilo tlaky. Už je príliš blízko pred parlamentnými voľbami. Aký by teraz malo význam ísť do nejakých radikálnych rozhodnutí typu: rozíďme sa? Je našou povinnosťou ísť do konca, aj to dotiahneme," zdôraznil.