BRATISLAVA - Parlament v decembri zmiernil ustanovenie Trestného zákona o udeľovaní doživotných trestov pre zločincov tretíkrát odsúdených za násilné trestné činy. Napísal to dnes denník Sme.
Zmenu poslanci schválili v zrýchlenom konaní v novele Trestného zákona namierenej predovšetkým proti financovaniu terorizmu. O tom, že v parlamente prešli aj návrhy na zmiernenie zásady trikrát a dosť, sa však doposiaľ nevedelo. Páchateľ odsúdený na doživotie sa po zmene bude môcť dostať na slobodu po tom, čo si odpyká 25 rokov za mrežami. Pri nižších trestoch to budú tri štvrtiny trestu, napísalo Sme.
Doposiaľ nebolo možné trestanca odsúdeného podľa zásady trikrát a dosť podmienečne prepustiť. Doživotné tresty sudcovia udeľovali automaticky, výnimkou bolo mimoriadne zníženie trestu na 25 rokov, napríklad za pomoc pri odhalení zločineckej skupiny.
Úpravu navrhol podľa Sme bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH). Minulý rok Ústavný súd prijal podnet pezinského okresného súdu, ktorý zásadu trikrát a dosť napádal. Lipšic sa podľa Sme obával, že Ústavný súd by pravidlo mohol zrušiť a recidivisti by sa dostali hneď na slobodu. "Riziko rozhodnutia Ústavného súdu bolo väčšie ako prijať túto kozmetickú úpravu," tvrdil poslanec KDH.
Sme napísalo, že na zmene sa zhodla koalícia i opozícia, proti boli len poslanci SMK a členovia novej strany Most-Híd. "Táto zásada bola niekedy príliš represívna a tvrdá," tvrdil predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Mojmír Mamojka (poslanecký klub Smer-SD).
Advokát Ján Gereg, ktorý v minulosti obhajoval údajného mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka, so zmenou spokojný nebol. "Je to len kozmetická úprava, ktorá nič neprináša," tvrdil. "Celý inštitút nemám rád, lebo nemožno matematicky vymedziť, pre koho aký trest uložiť. Každý človek aj prípad je iný a má svoje osobitosti," dodal pre Sme. Lipšic naopak v minulosti zásadu trikrát a dosť označoval za veľmi dôležitý nástroj na boj proti zločinu.