Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

SGI: Netreba 14 ministerstiev, stačí 11

Miroslav Beblavý
Miroslav Beblavý

BRATISLAVA – Vláda by mala a mohla byť štíhlejšia. Myslí si to Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť – SGI. Ich návrh dnes prezentoval na tlačovej besede predseda správnej rady Miroslav Beblavý.

Podľa neho si treba osvojiť heslo Viac za menej nestačí šetriť, ktoré znamená zvýšený výkon vlády pre občanov. O úsporách netreba podľa Beblavého hovoriť len na ministerstvách, ale v celej verejnej správe, to znamená v miestnej štátnej správe, vyšších územných celkoch a obciach. Zároveň upozornil, že počet ministerstiev sa naposledy zvýšil v roku 2002, pričom súčasná vláda mierne navýšila počet štátnych tajomníkov.

Inštitút navrhuje zníženie počtu členov vlády zo 16 na 12 a počet štátnych tajomníkov z 28 na 16 alebo 17. Počet ministerstiev by mal podľa Beblavého klesnúť zo 14 na 11. Treba však znížiť aj počet orgánov miestnej štátnej správy. Takáto reorganizácia sa môže využiť na zníženie počtu zamestnancov dotknutých úradov.

Zúženiu vlády by mala zodpovedať aj reorganizácia kompetencií vo vláde. Traja kľúčoví členovia vlády by mali manažovať kľúčové ministerstvá a mali by byť podpredsedami vlády zodpovednými za priority vlády. Minister financií by mal byť vicepremiérom pre ekonomiku, pričom by mal na starosti ekonomickú stabilizáciu a udržateľnosť verejných financií. Druhý podpredseda kabinetu by mal mať na starosti rozvoj a modernizáciu Slovenska a zároveň by bol ministrom nového rezortu pre zamestnanosť, vzdelanie a vedu. Takto je to napríklad v Austrálii. Tretí vicepremiér by bol pre zákonnosť a spravodlivosť a bol by zároveň ministrom vnútra, alebo spravodlivosti a bol by zodpovedný za obnovenie poriadku, zákonnosti a boj proti korupcii.

Inštitút navrhuje okamžite zrušiť samostatného podpredsedu vlády, ministerstvá hospodárstva a výstavby a ich kompetencie rozdeliť medzi ostatné ministerstvá. Podľa Beblavého treba zlúčiť ministerstvá zdravotníctva a sociálnych vecí. Z ministerstiev dopravy a časti hospodárstva a výstavby inštitút navrhuje vytvoriť nové ministerstvo dopravy, stavebníctva a energetiky.

Z rezortu školstva, časti ministerstva hospodárstva a časti rezortu sociálnych vecí by malo vzniknúť nové ministerstvo pre zamestnanosť, vzdelanie a vedu. Z ministerstva kultúry, časti školstva a hospodárstva by mohlo vzniknúť ministerstvo kultúry, športu a cestovného ruchu. Inštitút odmieta zlučovanie životného prostredia s pôdohospodárstvom, pretože už teraz je ochrana životného prostredia príliš prerastená ekonomickými záujmami. Ministerstvo financií by sa malo posilniť o koordináciu eurofondov a reformu verejnej správy.

Inštitút tiež navrhuje zlúčenie viacerých regulátorov do niekoľkých superregulátorov. Protimonopolný úrad by sa mal podľa Beblavého zlúčiť s Úradom pre verejné obstarávanie. Navrhuje tiež zlúčiť sektorových regulátorov v doprave a sieťových odvetviach. Zároveň by sa mala zvýšiť kvalita práce a nezávislosti regulátorov.

Podľa analytika Jána Marušinca inštitút navrhuje zrušiť všeobecnú štátnu správu a reformovať špecializovanú štátnu správu na regionálnej a lokálnej úrovni. To znamená, že by sa mali zrušiť obvodné úrady, k zlúčeniu by malo dôjsť medzi daňovými a colnými úradmi so Sociálnou poisťovňou. Posilniť by sa mali kompetencie vyšších územných celkov.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu