BRATISLAVA - Na Slovensku bola počas regionálnych volieb podľa poslanca Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) horšia situácia ako v Afganistane. V relácii STV O päť minút dvanásť tým narážal na údajné kupovanie hlasov a zvážanie voličov v Prešovskom kraji, ktoré sa však podľa Mikloša dialo aj v iných regiónoch.
"V Afganistane vláda a zodpovední povedali - áno, došlo k tomu, stala sa chyba. U nás vláda nedokázala dokonca povedať ani to, bagatelizuje, zľahčuje, " vyhlásil Mikloš. "Zvážanie Rómov, platenie im za to, aby volili kandidátov koalície, kandidátov Smeru, je v zásadnom rozpore s férovými spravodlivými voľbami a zodpovednosť za to nesie ako vláda, ktorá niečo také pripustí, tak aj strana, ktorá niečo také robí," povedal Mikloš. Informácie, ktoré má sa týkajú Smeru, prípadne aj iných koaličných strán. Boris Zala (Smer-SD) to označil za demagógiu, podľa neho Mikloš spája veci, ktoré spolu nesúvisia.
"Žiaden volebný zákon v Slovenskej republike nezakazuje poskytnúť akýmkoľvek občanom, či sú to Rómovia, alebo nie sú Rómovia, dopravný prostriedok na to, ich dopravil do volebnej miestnosti, " vyhlásil Zala a dodal, že "rovnako nie je nijakým trestným činom, ak má niekto lístok, na ktorom má napísané, koho bude voliť". Podľa Zalu to znamená, že "spojiť tieto dve veci s podplácaním, čo je trestný čin a jednoznačné porušenie zákona, je absolútna demagógia". Dodal, že pokiaľ ide o platenie, to sa zatiaľ nepotvrdilo. "Som za to, aby sa to veľmi prísne prešetrilo a môžem povedať, že aj naše miestne a krajské štruktúry Smeru budú súčinné s policajným zborom a vyšetrovaním tejto záležitosti, " uviedol Zala.
Podľa neho chce SDKÚ-DS zakryť svoju "veľkú a výraznú prehru" tým, že vyťahuje veci, ktoré sú síce významné, ale z hľadiska volieb ako celku "sú to blchy, sú to drobnosti". Podľa Mikloša Rómovia sami priznávajú, že za to dostali zaplatené a na lístočkoch mali napísané mená kandidátov Smeru, Zala to odmietol, podľa neho dôkazy Mikloš nemá. Mikloš si myslí, že zvážanie voličov a kupovanie hlasov mohlo mať v Prešovskom kraji za následok aj to, že jeho strana tam má teraz menej poslancov. Mikloš v relácii odmietol, že by jeho strana v regionálnych voľbách neuspela.
Koalícia, ktorej základ tvorí SDKÚ-DS a KDH môže byť podľa neho po odskúšaní v regionálnych voľbách "partnerom a protivníkom" Smer-SD v parlamentných voľbách. "Výsledky týchto volieb sú povzbudivé, " povedal v relácii Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) a dodal, že z hľadiska jeho domovskej strany nie sú výsledky horšie ako pred štyrmi rokmi. Podľa Borisa Zalu (Smer-SD) sa ukázala ako úspešná pri voľbách do samosprávnych krajov spolupráca strán Smer-SD a ĽS-HZDS. "Posun, ktorý nastal oproti minulým voľbám, je mimoriadne veľký, mám na mysli hlavne poslancov, kde ten rozdiel je viac ako 100-percentný," vyhlásil. Nevedel posúdiť otázku, ako by situáciu zmenila spolupráca týchto dvoch strán aj s SNS. V prípade Nitrianskeho regiónu kde sa spojili parlamentné koaličné a opozičné strany bez SNS proti SMK.
Zala pripomenul, že v Smere platí pravidlo "regionálne voľby si rozhodujú regionálne štruktúry". Jediným kritériom podľa neho bolo to, aby boli úspešní. Mikloš označil situáciu v Nitrianskom kraji za špecifickú, za hlavný dôvod označil skúsenosť s tým, ako si SMK v prvom volebnom období uplatňovala väčšinu v tomto regionálnom zastupiteľstve. "Bolo to jednoducho neakceptovateľné, " povedal Mikloš. Boris Zala si myslí, že ľudia čoraz viac zisťujú, že regionálne voľby majú obrovský význam. "Tak postavenie župana ako aj postavenie poslancov regiónu je mimoriadne silné, vzhľadom k tomu, že tam ide o veľké rozpočtové prostriedky, " povedal Zala, keď reagoval na vyššiu účasť voličov, než sa pôvodne očakávala.
V budúcnosti očakáva ďalší nárast voličskej účasti možno až k 30 percentám, ale v druhom kole volieb županov ešte očakáva približne rovnakú účasť ako v kole prvom. "Nárast je pozitívny, ale tá účasť stále nie je dostatočná, " povedal v relácii Ivan Mikloš, ktorý verí, že účasť bude stúpať, v druhom kole volieb župana to však podľa neho tak nebude.