BRATISLAVA - Senát Najvyššieho súdu SR zamietol odvolanie obžalovaných v kauze vraždy šéfa gangu tzv. kyselinárov Františka Mikera a potvrdil tak rozsudok Špeciálneho súdu v Pezinku.
Súd vtedy uznal za vinného v prípade lúpeže rodinného domu aj Martina Kuzmína, ktorý si mal za to podľa neprávoplatného verdiktu odsedieť 12 rokov v tretej nápravnovýchovnej skupine. Martin Kuzmín však bol v tom čase na úteku. Jozef Kákony, Peter Lomjanský a Martin Kuzmín mali podľa rozsudku Špeciálneho súdu nahradiť škodu spôsobenú lúpežným prepadnutím manželskému páru z Modry v hodnote 2,7 milióna korún (89 624 €). Ostatných siedmich obžalovaných senát Špeciálneho súdu v prípade vraždy Františka Mikera a lúpeže v rodinnom dome v Modre spod obžaloby oslobodil.
Rastislava Šittu a Jozefa Kákonyho za asistencie Petra Lomjanského viedla k vražde podľa obžaloby ich spoločného šéfa Františka Mikera nespokojnosť s prerozdeľovaním peňazí z nezákonného nadmerného odpočtu DPH, ktorý si uplatňovali pri predaji bezcenného softvéru. S touto ekonomickou trestnou činnosťou súvisia aj vraždy tzv. bielych koní, za ktoré už boli v roku 2006 všetci traja aktéri kauzy odsúdení špeciálnym súdom. Šitta vtedy dostal 25 rokov odňatia slobody v tretej nápravnovýchovnej skupine, Kákony doživotie a Lomjanský sedem rokov v druhej nápravnovýchovnej skupine. Šittovi a Lomjanskému sa však spomínaným rozsudkom Špeciálneho súdu tieto tresty zrušili.
Špeciálny súd v Pezinku rozhodol 28. apríla 2008 aj v ekonomickej časti kauzy kyselinári. Z tridsiatky obžalovaných odsúdil 19 a udelil im tresty v rozpätí od šiestich do 15 rokov väzenia. Najvyšší trest dostal Dušan P. – 15 rokov. Siedmim členom skupiny súd udelil šesťročné tresty. Štefana L. a Vladimíra M. spod obžaloby oslobodil, lebo im vinu nedokázali. Súd uznal vinu odsúdených v súvislosti s obchodovaním s nelegálnym bezcenným softvérom, z predaja ktorého si zločinecká skupina neoprávnene uplatňovala odpočet DPH. Podľa súdu spáchali úmyselný trestný čin so zámerom získať vlastný prospech. Zločinecká skupina, týmto podvodným spôsobom pripravila štát takmer o 122 miliónov korún (vyše 4 mil. €). Podľa obžaloby celý podvod v roku 2000 vymyslel František Miker, spočiatku hlava skupiny, neskôr obeť brutálnych vrahov. Spolu s ďalšími ľuďmi vymyslel a založil sieť približne 50 firiem nielen na Slovensku, ale aj na Ukrajine, v Chorvátsku a Česku, ktoré medzi sebou obchodovali s bezcenným softvérom. Väčšina obžalovaných sa voči tomuto rozsudku