BANSKÁ BYSTRICA - Prudké ochladenie z posledných dní pravdepodobne zasiahne populáciu niektorých sťahovavých vtákov. Viaceré jedince takúto rýchlu zmenu počasia neprežijú, povedal dnes zoológ Ústavu ekológie lesa v Starých Horách Miroslav Saniga.
Studené počasie ovplyvní aj medvede, ktoré sa snažia nazbierať zásoby tuku pre zimný spánok. Súvislá vrstva snehu ich zrejme donúti hľadať potravu v dolinách, bližšie k ľudským obydliam. "Najhoršie je, že takáto arktická zima prišla tak rýchlo," povedal Saniga. Celodenné mrazy, miestami aj pol metra snehu a silný vietor časť vtákov podľa zoológa nezvládne a uhynie.
"Napríklad ľabtušky, drozdy, to všetko je zatiaľ tu," dodal Saniga. Problémy mal vraj aj kŕdeľ husí, ktoré museli prerušiť let do zimovísk a zoslabnuté odpočívali v snehu. Očakávať sa dá aj častejší výskyt medveďov v dolinách. Medvede sa ukladajú na zimný spánok až v priebehu novembra, zatiaľ si stále hľadajú potravu. Ochladenie mohlo niektoré druhy vtákov zaskočiť aj podľa Jána Gúgha zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.
"Väčšina však má variabilnejšiu potravu a vie prejsť z hmyzu na bobule a semienka," povedal Gúgh. Väčší problém by podľa neho bol, keby takéto chladné počasie zasiahlo Slovensko o mesiac skôr. Vlani napríklad po ochladení v polovici septembra uhynuli stovky belorítok a lastovičiek vysilením.
Začiatkom tohto týždňa však už na Slovensku podľa informácií ornitológov bolo iba niekoľko týchto operencov. Mrazy vo vyšších polohách a na severe Slovenska majú podľa meteorológov trvať ešte niekoľko dní, v budúcom týždni by sa malo začať postupne otepľovať na desať až 16 stupňov Celzia.