BRATISLAVA - Tibetský duchovný vodca dalajláma si uvedomuje ekonomickú silu Číny a dôvody, prečo ho neprijmú počas návštevy Slovenska vysokí štátni predstavitelia. Do krajiny neprichádza z politických, ale z duchovných dôvodov, uviedol po prílete v rozhovore pre televíziu TA3.
Žiaden zo slovenských vládnych politikov nemá s ním počas trojdňovej návštevy naplánované stretnutie. Schôdzku s ním však potvrdili predstavitelia opozičných strán SDKÚ-DS, SMK a KDH.
Návštevy tibetského duchovného vodcu sleduje Čína, ktorá jeho medzinárodné aktivity kritizuje. Tibet totiž považuje za svoju nedeliteľnú súčasť.
Exilový tibetský vodca je známy bojom za ľudské a občianske práva Tibeťanov. Tibet je autonómnou súčasťou Číny. Dalajláma sa však snaží o širokú autonómiu. "Predovšetkým ide o to, aby sme si uchovali naše písmo, naše kultúrne dedičstvo a to znamená, že potrebujeme zmysluplnú autonómiu," tvrdil. Voči jeho snahám sú však údajne podozrievaví "tvrdí komunisti". "Ja sa vlastne snažím priniesť harmóniu do spoločnosti," poznamenal.
Hoci si 14. dalajláma netrúfol predpovedať budúcnosť Tibetu, naznačil, že zmeny prídu. "Globálny trend znamená väčšiu otvorenosť, viac demokracie, viac transparentnosti (...). Čínski obyvatelia sú veľký národ a sú súčasťou obyvateľstva Zeme, čiže musia sa prispôsobiť svetovým trendom," uzavrel.
Dalajláma, občianskym menom Tändzin Gjamccho ušiel do indického exilu v roku 1959 po neúspešnom protičínskom povstaní.