BRATISLAVA - Prezident Ivan Gašparovič podpísal kontroverzný jazykový zákon, ktorý opätovne zavádza pokuty za prehrešky voči slovenčine. Dnes o tom informovala Elena Bianchi z prezidentskej kancelárie. Normu kritizovala nielen opozičná SMK, zastupujúca záujmy maďarskej menšiny na Slovensku, ale aj viaceré maďarské mimovládne organizácie pôsobiace v krajine.
Schválenie sporného zákona o štátnom jazyku tiež prispelo k zvýšeniu napätia v dlhodobo komplikovaných slovensko-maďarským vzťahoch, ktoré sa začali opätovne zhoršovať po nástupe vlády Roberta Fica do úradu v júli 2006. Zákon opakovane kritizovali viacerí maďarskí politici; ľútosť nad jeho prijatím vyjadrilo aj ministerstvo zahraničných vecí Maďarska v oficiálnom vyhlásení.
O norme sa diskutovalo aj na pôde Európskeho parlamentu. Europoslanec za nemeckú CDU Michael Gahler v rozhovore pre dnešné Hospodárske noviny uviedol, že zákon "objektívne diskriminuje vlastných občanov". Chce sa preto obrátiť na Európsku komisiu a Radu Európskej únie, aby zistil, či nejde o porušenie zákazu diskriminácie.
Vládna novela zákona o štátnom jazyku, ktorú koncom júna schválili poslanci, počíta so sankciami 100 až 5000 eur (od 3013 do 150.630 Sk) za prehrešky voči slovenčine. Ministerstvo kultúry tak od septembra môže pokutovať napríklad komunikáciu úradov a ich zamestnancov v inom jazyku ako v slovenčine.
V jazykoch menšín možno, rovnako ako v minulosti, hovoriť na úradoch tých obcí, kde žije aspoň 20 percent príslušníkov menšiny. Všetky verejné oznamy, tabule však musia byť v slovenčine.