BRATISLAVA - Najväčšia opozičná strana SDKÚ-DS dnes kritizovala spôsob, akým vláda vybrala partnera pre výstavbu novej atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.
"Tu sa bez tendra vybrala spoločnosť, ktorá pravdepodobne vyhovuje vláde Slovenskej republiky alebo predsedovi vlády," povedal na tlačovej konferencii predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš. V medzinárodnom tendri by podľa neho nemusel zvíťaziť ČEZ, ale iná firma, ktorá by mohla ponúknuť iné podmienky.
Janiš tvrdil, že kým minulý rok v máji ministerstvo hospodárstva ešte zamýšľalo vypísať verejnú súťaž, v decembri rozhodol premiér Robert Fico o tom, že slovenská štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) bez tendra postaví elektráreň s ČEZ-om. "S kým sa dohodol Robert Fico v čase od 7. mája do 17. decembra 2008 o tom, že to bude ČEZ?" poznamenal Janiš. Výber partnera bez súťaže je podľa neho v rozpore s dobrými mravmi a tým, čo je výhodné pre občanov Slovenska.
Podľa hovorcu ministerstva hospodárstva Branislava Zvaru išlo v prípade ČEZ-u len o výber strategického partnera, nie o dodávateľa tovarov a služieb. Preto vraj nebola súťaž potrebná. Dodal, že ministerstvo rokovalo s desiatimi možnými partnermi a na základe odborných analýz vláda napokon vybrala ČEZ.
Podľa predbežných odhadov by mala výstavba novej elektrárne vyjsť na štyri až šesť miliárd eur (120,5 až 180,8 miliárd korún). Nové zariadenie postaví Slovensko v Jaslovských Bohuniciach, kde krajina po vstupe do Európskej únie odstavila dva staršie bloky elektrárne V1. Vláda sa tak snaží riešiť výpadok domácej produkcie. K pokrytiu slovenskej spotreby majú pomôcť aj dva bloky atómovej elektrárne v Mochovciach, na dostavbe ktorých pracujú Slovenské elektrárne pod kontrolou talianskej spoločnosti Enel. Spustenie výroby v Bohuniciach je naplánované do roku 2020.
Podľa Janiša hrozí, že výstavba prebehne v utajenom režime a použité peniaze nebudú pod verejnou kontrolou. Fico oznámil, že zmluvu zverejní v piatok po jej podpise, podľa Janiša sa dá čakať, že v nej budú vybielené miesta.
Spôsob výberu ČEZ-u napadla aj mimovládna organizácia Greenpeace, ktorá v pondelok požiadala Európsku komisiu o prešetrenie, či postup vlády nie je v rozpore s legislatívou únie. Ministerstvo hospodárstva organizácii odkázalo, že zákon porušený nebol.