Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Lajčák a Balázs sa postavili proti "exportu" extrémizmu

Miroslav Lajčák a Péter Balász.
Miroslav Lajčák a Péter Balász.

BRATISLAVA - Ministri zahraničných vecí Slovenska a Maďarska Péter Balázs a Miroslav Lajčák sa včera zhodli, že obe krajiny by mali spoločne postupovať proti prejavom extrémizmu za hranicami vlastných štátov.

Šéfovia diplomacií tiež podporili rozvíjanie priateľských vzťahov medzi Bratislavou a Budapešťou, ktoré sa zostrili po vlaňajšom zásahu slovenskej polície proti maďarským futbalovým fanúšikom.

"Každý štát je zodpovedný za kontrolu extrémistických prejavov na svojom území. Pokiaľ dochádza k prelievaniu tendencií cez hranice, budeme pracovať spoločne s cieľom takéto prejavy odvrátiť a budeme takéto prejavy odsudzovať," vyhlásil na tlačovej konferencii Lajčák.

"Keď prekročia (prejavy extrémizmu) hranice, tak sa to stáva spoločnou vecou a spoločnými silami sa musíme pričiniť o to, aby sa zákony všade dodržiavali," dodal prostredníctvom tlmočníka šéf maďarskej diplomacie. Ubezpečoval zároveň, že maďarská vláda sa snaží vystupovať proti exportu extrémizmu za hranice štátu.

Slovenskí politici už v minulosti vyčítali Budapešti prejavy maďarských radikálnych skupín na území Slovenska a tvrdili tiež, že maďarská vláda nedostatočne zasahuje proti extrémizmu. Vlani na jeseň Bratislava napríklad protestovala proti príchodu maďarských občanov v kópiách fašistických uniforiem do Kráľovského Chlmca, nedávno premiér Robert Fico zas varoval pred nábormi do maďarského extrémistického Hnutia 64 žúp na území Slovenska. Lajčák povedal, že takéto aktivity sú neprípustné a Slovensko ich nemôže tolerovať.

Návšteva Balázsa na Slovensku sa uskutočnila po nedávnom nástupe novej vlády v Maďarsku. Maďarský minister sa stretol aj s premiérom Robertom Ficom, ktorý dostal od maďarskej strany pozvanie na návštevu Budapešti. Schôdzka premiérov by sa podľa Lajčáka mohla uskutočniť ešte pred letnými dovolenkami.

Ministri tiež rokovali o citlivej otázke vo vzájomných vzťahoch - situácii menšín. Lajčák svojmu partnerovi odpovedal na otázky, ktoré sa týkali pripravovaného jazykového zákona, učebníc pre školy s maďarským vyučovacím jazykom či jazykovej výchovy v materských škôlkach. Slovenský minister zas vyjadril pred maďarským kolegom obavy o vývoj v národnostnom školstve v Maďarsku, v národnostnom vysielaní a vydávaní národnostnej tlače.

"Dohodli sme sa, že maďarská strana urobí všetko preto, aby slovenčina ako jazyk prosperovala, aby bol dostatok učiteľov, aby bol dostatok žiakov, aby školy mali dostatok prostriedkov pre to, aby mohli fungovať," povedal Lajčák. Kým na Slovensku žije početná zhruba polmiliónová maďarská menšina, podiel slovenskej menšiny u južných susedov je podstatne slabší. Ministri uisťovali, že obe strany sa chcú usilovať o priateľské vzťahy medzi krajinami.

"Máme záujem o rozvoj a prehlbovanie priateľských vzťahov založených na vzájomnej úcte a vzájomnom rešpekte," povedal Lajčák. Balázs zas hovoril o novej kapitole vo vzťahoch pod názvom "priateľstvo s úctou". Ministri tiež podporili plánované vydanie spoločnej učebnice dejepisu, podľa Balázsa by sa tak mohlo stať ešte tento rok.

Témou diskusie bola aj spolupráca v oblasti energetiky či prekonávanie následkov hospodárskej krízy. Vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom sa skomplikovali po nástupe vlády Roberta Fica v roku 2006, zostril ich hlavne zásah slovenskej polície proti fanúšikom na futbalovom zápase v Dunajskej Strede vlani na jeseň. Postup polície maďarská vláda viackrát spochybnila.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu