BRATISLAVA - Bratislavský krajský súd by mal v stredu vyhlásiť rozsudok v kauze zvukových záznamov z prvého rokovania Ficovej vlády.
"Úrad vlády SR zvukový záznam odmietol sprístupniť a nevyhovel ani môjmu rozkladu (odvolaniu) v tejto veci. Úrad porušil nielen zákon o slobodnom prístupe k informáciám, ale aj správny poriadok, pretože odmietnutie žiadosti nemalo zákonom vyžadované formálne náležitosti," skonštatoval podpredseda OKS. Postup Úradu vlády SR riešil žalobou na Krajskom súde v Bratislave. Súd žalobe vyhovel a 29. marca 2007 zrušil rozhodnutie Úradu vlády SR a vrátil mu vec na ďalšie konanie. Úrad vlády SR vydal 13. júna 2007 ďalšie rozhodnutie vo veci a opätovne odmietol zvukový záznam sprístupniť. "Následne opätovne odmietol aj môj rozklad. Preto som sa v septembri 2007 obrátil na Krajský súd v Bratislave s ďalšou žalobou v tejto veci," dodal Dostál.
Úrad vlády SR tvrdí, že zvukový záznam nemožno sprístupniť, lebo ide o zvukový záznam týkajúci sa fyzických osôb a prejavov ich osobnej povahy. Podľa Dostála však "zvukový záznam z rokovania vlády nemožno považovať za informáciu dotýkajúcu sa osobnosti a súkromia fyzickej osoby, keďže ide o informáciu o rokovaní štátneho orgánu. Zvukový záznam z rokovania vlády zachytáva priebeh rokovania štátneho orgánu (vlády) a vyjadrenia ústavných činiteľov (členov vlády), ktoré na ňom zazneli. Tie nemožno kvalifikovať ako prejavy osobnej povahy".
Ďalším argumentom Úradu vlády SR je, že rokovanie vlády bolo neverejné. Zákon o slobodnom prístupe k informáciám však skutočnosť, že ide o zvukový záznam z neverejného rokovania, neuvádza medzi dôvodmi pre obmedzenie prístupu k informáciám. "Samotná skutočnosť, že ide o zvukový záznam z neverejného rokovania vlády teda nemôže byť dôvodom pre odmietnutie žiadosti o sprístupnenie informácie. Žiadny zákon totiž nezakotvuje, že by neverejné rokovanie vlády znamenalo, že nemožno následne zverejniť informácie o priebehu rokovania, vrátane zvukového záznamu z rokovania alebo jeho prepisu," skonštatoval Dostál.