Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Záujem o eurovoľby je na Slovensku stále nízky

Europarlament
Europarlament

BRATISLAVA - Nízky záujem Slovákov zúčastniť sa na pre nich historicky druhých voľbách do Európskeho parlamentu (EP) pretrváva. Odhodlanie určite prísť hlasovať prejavilo začiatkom roka 16 percent opýtaných, čo je o jeden percentuálny bod viac ako v poslednom meraní.

Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, ktorý dnes predstavila Informačná kancelária EP a spoločnosť TNS AISA. Na Slovensku sa voľby do EP konali po prvý raz v roku 2004, keď sa Slovensko spolu s ďalšími krajinami strednej a východnej Európy stalo členom EÚ. Na historicky prvých eurovoľbách sa zúčastnilo takmer 17 percent oprávnených voličov, čo bolo najmenej spomedzi štátov EÚ.

"Záujem o voľby je stále nízky," potvrdil riaditeľ Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Robert Hajšel. Výskum sa konal na prelome januára a februára na vzorke 1026 respondentov. Opýtaní mali svoj záujem zúčastniť sa na hlasovaní vyjadriť na desaťbodovej škále - od tých, čo chceli ísť určite hlasovať, po tých, čo sú zatiaľ rozhodnutí určite neprísť k urnám.

Odpoveď určite a pravdepodobne sa zúčastním na voľbách si vybralo 25 percent oslovených, čo bolo o dva percentuálne body viac ako v predchádzajúcom prieskume. Slovensko tak skončilo na 23. mieste spomedzi 27 členských štátov EÚ. Naopak, rozhodnutie určite sa nezúčastniť na hlasovaní si zvolilo 12 percent opýtaných, čo bolo o tri percentuálne body viac ako v minulosti. Odborníci už pred časom upozorňovali, že účasť môžu negatívne ovplyvniť tohtoročné prezidentské a komunálne voľby.

Hajšel upozornil, že oproti poslednému prieskumu sa zvýšila informovanosť o dátume konania volieb do EP. Začiatkom roku o ňom vedelo 61 percent opýtaných, čo bolo o 16 percentuálnych bodov viac ako v ostatnom meraní. Slovensko tak po Luxembursku (66 percent) a Malte (64 percent) skončilo na treťom mieste.

Kandidátky do eurovolieb už predstavili všetky parlamentné strany. Volebným lídrom vládneho Smeru-SD pre eurovoľby je Boris Zala, opozičnú SDKÚ-DS povedie niekdajší minister zahraničných vecí Eduard Kukan. SMK na čelo kandidátky postavila súčasnú europoslankyňu Edit Bauerovú, koaličná SNS štátneho tajomníka ministerstva dopravy Dušana Švantnera.

Na čele najmenšej vládnej strany ĽS-HZDS je súčasný europoslanec Sergej Kozlík, opozičné KDH určilo za lídra exministra školstva Martina Fronca. Slováci budú po druhý raz v histórii rozhodovať o svojich zástupcoch v europarlamente o dva mesiace. Krajina bude mať v EP 13 namiesto súčasných 14 zástupcov, dôvodom je vstup nových členov do EÚ.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu