BRATISLAVA - Prezident Ivan Gašparovič zviedol s opozičnou kandidátkou na post hlavy štátu Ivetou Radičovou dva rôzne televízne duely. V súkromnej televízii Joj sa obaja uchádzači dostali do viacerých slovných prestreliek. Gašparovič Radičovej tradične vyčítal podporu SMK, opozičná politička zas vyhlásila, že prezident, ktorý používa "maďarskú kartu", sa diskvalifikuje. Verejnoprávna STV ponúkla oveľa pokojnejšiu diskusiu s minimom konfrontácií.
Diskusiu televízie Joj dnes do veľkej miery ovplyvnila jedna z hlavných tém prezidentskej kampane - maďarská menšina, ktorá v prvom kole volieb pred vyše týždňom hlasovala najmä za Radičovú. Opozičná politička sa za to stala terčom útokov vládnych strán SNS a Smeru-SD, ktoré podporujú Gašparoviča. O podpore slovenských Maďarov a SMK pre Radičovú viackrát kriticky hovoril i úradujúci prezident.
Politička v diskusii Joj vyhlásila, že ten, kto využíva maďarskú menšinu v politickom boji, sa "diskvalifikuje" na funkciu prezidenta. Gašparovič tvrdil, že menšinu zneužila ako prvá Radičová, keď prijala podporu od opozičnej SMK, ktorá zastupuje záujmy slovenských Maďarov v parlamente. Dodal, že zástupcovia strany sú zástancovia autonómie a chceli by tiež presadiť zrušenie Benešových dekrétov. V minulosti o autonómii hovoril najmä poslanec SMK Miklós Duray. "Zásadne nesúhlasím s požiadavkami na autonómiu, zásadne ich odmietam, zásadne odmietam politikov, ktorí požadujú autonómiu," reagovala Radičová.
Prezident v televízii Joj zopakoval svoje ďalšie výhrady proti kandidátke opozičných strán SDKÚ-DS, KDH a SMK. Vytkol jej, že bola proti vzniku samostatného Slovenska a nehlasovala ani za reformnú lisabonskú zmluvu Európskej únie.
Diskusiu televízia Joj odvysielala zo záznamu, naživo obaja kandidáti večer debatovali vo verejnoprávnej Slovenskej televízii (STV). Tam sa diskusia niesla v podstatne pokojnejšej atmosfére. Obaja kandidáti mali vyhradený presný čas a zodpovedali i také otázky, ako najsilnejšie spomienky z detstva či obľúbený kút Slovenska. Ani v spoločnosti kontroverznejšie témy, napríklad registrované partnerstvo či interrupcie hádku medzi kandidátmi nevyvolali. Gašparovič s Radičovou sa do seba výraznejšie pustili len pri otázke o médiách - Gašparovič obhajoval kontroverzný tlačový zákon, zatiaľ čo jeho súperka ho kritizovala. Práve táto právna norma bola dôvodom, prečo časť pozície nechcela za lisabonskú zmluvu hlasovať.
V dueli televízie Joj sa Gašparovič a Radičová nevyhli ani otázkam na problémy minulosti, kandidáti však na seba príliš útočiť nechceli. Prezident to zdôvodnil tým, že "proti ženám nikdy nebojoval". Radičová zase povedala, že ľudia vo voľbách sami zhodnotia pôsobenia oboch kandidátov v politike. Nepriamo však hlavu štátu kritizovala za ťažkosti, ktoré sa objavili počas Gašparovičovho členstva v HZDS v 90. rokoch. V tomto období Slovensko dostávalo výčitky zo zahraničia za nedostatky v demokracii. Gašparovič sa však za svoje predchádzajúce rozhodnutia, ktoré mohli niekoho poškodiť, ospravedlnil.
V prvom kole prezidentských volieb získala Radičová 38,05 percenta a Gašparovič 46,71 percenta hlasov. Výsledok bol tesnejší, ako sa očakávalo, čo sa zrejme podpísalo aj na výraznom vyostrení predvolebnej kampane pred druhým kolom. Minulý týždeň sa napríklad na juhu krajiny objavili falošné letáky, podľa ktorých Radičová sľubovala slovenským Maďarom podporu autonómie.
Oboch súperov pred sobotňajšími voľbami čaká ešte v stredu posledný televízny súboj v súkromnej televízii Markíza. Po prvý raz od hlasovania v prvom kole sa pred kamerami stretli v nedeľu v spravodajskej televízii TA3.