BRATISLAVA - Zámer dostavať a sprevádzkovať 3. a 4. blok Jadrovej elektrárne Mochovce má množstvo nedostatkov v oblasti bezpečnosti a nakladania s vyhoreným jadrovým palivom.
"Jedným zo zásadných koncepčných nedostatkov predloženého zámeru je absencia hodnotenia pravdepodobnosti vzniku havárie s únikom rádioaktivity do životného prostredia. Rovnako nedostatočne sú v zámere popísané opatrenia k prevencii havárie a jej prípadných dopadov," informovala Zlatňanská. Podľa nej ide pritom o kľúčové hodnotenie závažných bezpečnostných rizík, ktoré pri projektoch jadrovoenergetických zariadení nemožno zanedbať.
Ochranári vidia nedostatky aj v kapitole o nakladaní s rádioaktívnymi odpadmi. "Spracovateľ napríklad vôbec neupresňuje množstvo vyprodukovaného vyhoreného paliva, ktoré je najnebezpečnejším odpadom z elektrárne. Bez vysvetlenia prehliada aj skutočnosť, že Slovensko nedisponuje trvalým úložiskom vysoko rádioaktívnych odpadov, takže problém, kam sa bude trvalo ukladať vyhorené jadrové palivo nie je vyriešený," tvrdí Zlatňanská.
V neposlednom rade organizácia Greenpeace upozorňuje na nedostatočné posúdenie dopadov prevádzky 3. a 4. bloku JE Mochovce na prietok vody v rieke Hron. "Spracovateľ konštatuje, že ročná spotreba je v súlade s povolenými limitmi, čo je v rozpore so záverečnou správou o hodnotení plánovanej výstavby Vodného diela Slatinka. V nej totiž Vodohospodárska výstavba, š.p. Bratislava uvádza ako jeden z hlavných dôvodov výstavby tohto vodného diela práve potrebu zabezpečiť dostatočné množstvo vody pre dva nové jadrové bloky v Mochovciach," komentuje koordinátorka energetickej kampane Greenpeace.