Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Minister Maďarič je v podobných problémoch ako Janušek

Minister kultúry Marek Maďarič
Minister kultúry Marek Maďarič (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Minister kultúry Marek Maďarič je v podobných problémoch ako jeho kolega vo vláde Marian Janušek, konštatuje týždenník Žurnál, ktorý poukazuje na najnovší tender za 203,8 milióna eur z eurofondov.

Zvíťazila v ňom jediná prihlásená firma, ktorá na oficiálnej adrese nemá ani označenú kanceláriu. V kuloároch sa o nej hovorí ako o firme "jedného človeka" a v jej pozadí sa črtajú prepojenia na vládne strany, informuje týždenník. Maďarič mieni pri čerpaní peňazí z EÚ platiť za pomoc súkromnej firme napriek tomu, že má na ministerstve celú sekciu zameranú na štrukturálne fondy. Postupuje podobne ako pred časom minister výstavby Janušek, ktorý za netransparentný výber víťazných spoločností dnes čelí obrovskej kritike a kontrolám. Maďarič na rozdiel od Januška síce výberové konanie neoznámil na rezortnej nástenke, ale vypísal riadnu užšiu súťaž, no to je tak zhruba všetko, v čom asi sa tieto dva tendre zásadne líšia.

Zákazku na ministerstve kultúry získala firma Regionálna poradenská spoločnosť (RPS), ktorá v čase vyhlásenia súťaže nebola pod týmto názvom ani zapísaná v obchodnom registri. Predsedníčkou predstavenstva je Katarína Janošťáková, okrem iného aj bývalá manažérka Centire. Kontakty s Centire však neprerušila dodnes, podľa asistentky tam v niektoré dni chodieva. Centire je firma, ktorá už niekoľko rokov inkasuje od štátu milióny za audity na viacerých ministerstvách, vrátane Maďaričovho. Na zracionalizovanie práce si ju vybrali aj iné rezorty a štátne úrady, veľakrát riadené nominantmi Smeru - napríklad Sociálna poisťovňa, ministerstvo zahraničných vecí, zdravotníctva, financií. Janošťákovej pôsobenie v Centire nie je podľa ministerstva kultúry podstatné. "V každom prípade to berieme skôr ako dobrú referenciu," reagoval hovorca ministerstva Jozef Bednár.

Regionálna poradenská spoločnosť má mať podľa uzatvorenej zmluvy s ministerstvom kultúry na starosti všetko v súvislosti s čerpaním eurofondov. Od poradenstva až po hodnotenie realizovaných projektov, píše týždenník Žurnál. Prostredníctvom koho však bude zabezpečovať tieto služby, nie je celkom jasné. Počet zamestnancov odmietli prezradiť členka Dozornej rady RPS Ľudmila Chebenová aj Janošťáková. Ak by aj nejakí boli, otázne je, kde vlastne sedia. Hoci firma pod súčasným názvom RPS vznikla vlani v septembri, na banskobystrickej adrese, uvedenej v obchodnom registri, o nej ešte minulý týždeň takmer nikto nevedel. Na budove nebola nijaká tabuľa, rovnako ani na žiadnej z kancelárií vnútri. Záznamy o nej nemala ani vrátnica.

V spomínanej banskobystrickej budove má však kanceláriu, hoci zväčša zamknutú, Centire. RPS nemá v databázach operátorov ani evidované telefónne číslo. "Nie je povinnosťou spoločnosti zverejňovať svoje telefónne čísla v akýchkoľvek verejne dostupných telefónnych zoznamoch, je to iba na báze dobrovoľnosti," odôvodňuje Janošťáková. Operátori v prípade RPS však nemajú žiadne číslo - ani utajované. Prístupná je akurát tak internetová stránka, ktorá o spoločnosti hovorí dosť všeobecne.

Tender na využívanie eurofondov nie je prvý prípad, keď ekonómovia rezortu kultúry pod vedením bývalej šéfky Slovenského rozhlasu Hildy Gajdošovej zvolili centralistický prístup na zvolené služby. Ako už Žurnál v minulosti informoval, stalo sa tak aj pri tlačení a kopírovaní dokumentov, keď vybraná súkromná firma získala monopolné postavenie. Podobne to má byť aj s upratovacími prácami a predajom lístkov na kultúrne predstavenia.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu