BRATISLAVA - Opozičné strany chcú, aby vláda upravila štátny rozpočet a rozpočet verejnej správy, pretože pre hospodársku krízu nie sú reálne. V parlamente sa dnes pokúsia doplniť do programu 33. schôdze návrh uznesenia. Ak by im koalícia vyhovela a uznesenie napokon aj schválila, vláda by musela do 30 dní predložiť Národnej rade SR upravené rozpočty.
Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš na dnešnej tlačovej besede povedal, že štátny rozpočet je nevyhnutné zmeniť, pretože vychádzal zo 6,4 % rastu našej ekonomiky, čo je už dnes jasné, že sa nepodarí splniť. Podľa neho, hoci koalícia pred schválením rozpočtu v parlamente formálne upravila rast na 4,6 %, do výdavkov nezasiahla. Podľa Mikloša prognózy hovoria o 2,4 % raste HDP.
„Realita bude horšia,“ tvrdí Mikloš s tým, že budeme radi, ak zaznamenáme rast a neupadneme do recesie. Myslí si, že v rozpočte treba zreálniť príjmy a prehodnotiť výdavky tak, aby sa neúmerne nezadlžili budúce generácie. Vládne protikrízové opatrenia, o ktorých má parlament rokovať, nie sú podľa opozície dostatočné.
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda sa domnieva, že pri dramatickom poklese slovenskej ekonomiky by vláda mala prísť so zásadnými opatreniami. Podľa neho koalícia by si mala osvojiť opozičné návrhy, ktoré môžu pomôcť riešiť zložitú situáciu. „Tieto zákony nie sú o kozmetike,“ uviedol Dzurinda.
Opozícia okrem iného presadzuje zníženie daní, odvodov, úpravu Zákonníka práce a zrušenie Fondu národného majetku. Podľa Mikloša vláda by mala ďalej zrušiť tender na elektronické mýto, pretože víťazná ponuka je predražená o 6,5 miliardy korún. Tvrdí, že zrušenie tendra by stálo menej než to, čo zaplatíme za predraženú zákazku.
Dzurinda zopakoval, že na úvod 33. schôdze navrhnú doplniť program o návrh uznesenia, o ktorom parlament v piatok pre koaličné obštrukcie nezačal rokovať na 34. mimoriadnej schôdzi. Uznesením chcú vláde odporučiť, aby si osvojila opozičné návrhy a predložila ich parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní. Rýchle schvaľovanie noviel totiž môže navrhnúť iba vláda. „Netvrdíme, že ich vláda musí zhltnúť so všetkým,“ vyhlásil Dzurinda s tým, že vláda ich ešte môže upraviť.
Na 33. schôdzi by sa mali poslanci venovať vládnej novele, ktorá chce zaviesť nové pravidlá pre dôchodkové správcovské spoločnosti. Kabinet im chce siahnuť na výšku poplatkov. Podľa Dzurindu je problém v udržaní dôchodkovej reformy. Myslí si, že čím je v druhom pilieri viac peňazí, tým je lákavejší pre vládu, ktorá by ho chcela použiť podľa vlastných predstáv.
„Vláde Roberta Fica ide o likvidáciu druhého piliera,“ dodal Mikloš s tým, že zníženie poplatkov by znamenalo nižšiu konkurenciu medzi DSS.