BRATISLAVA - Opozičná SDKÚ-DS považuje zavedenie šrotovného za nesystémové a škodlivé opatrenie, ktoré si presadili lobisti.
Schválenie štátnej pomoci pre železničného prepravcu Cargo a Železnice SR, ktoré dostanú 236 miliónov €, je plytvaním. Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda si myslí, že vláda dnešným odsúhlasením pomoci potvrdila svoju principiálnu chybu, keď zabránila vstupu silného zahraničného investora do Carga. Podľa Dzurindu naliatie štátnych peňazí Cargu len dokazuje, že projekt širokorozchodnej by priniesol megastraty. "Železničné vagóny našej slovenskej firmy nemajú čo voziť, tak sem pustíme ešte ruské vagóny. Aké obrovské dotácie potom budú potrebné, aby žilo Cargo Slovensko?" pýta sa šéf SDKÚ-DS.
Vláda neprijíma dostatočné protikrízové opatrenia, domnieva sa SDKÚ-DS. Naďalej považuje za kľúčové, aby sa znížili dane a odvody, lebo tieto opatrenia pomôžu všetkým ľuďom bez rozdielu. Podľa Mikloša je správne, že vláda dnes súhlasila, aby sa dočasne znížili odvody pre živnostníkov, ale opatrenie nie je dostatočné. Tvrdí, že najefektívnejšie by bolo, keby minimálnym vymeriavacím základom sa stalo životné minimum namiesto istého percenta priemernej mzdy, ktoré odsúhlasila vláda.
Opozícia očakáva od piatkovej parlamentnej schôdze najmä diskusiu s koalíciou o podobe protikrízových opatrení. Dzurindovi prekáža, že koalícia doteraz neumožnila parlamentnú diskusiu o opatreniach. "Hádam už po toľkých rokoch od Novembra ´89 si nebudeme musieť vysvetľovať, na čo je dobrá rozprava v národnej rade, chceme počuť argumenty druhej strany," uviedol.
Vláda dnes zmarila akúkoľvek šancu opozície, aby v parlamente narýchlo presadila vlastné protikrízové opatrenia. Ficov kabinet nesúhlasil s návrhom uznesenia Národnej rady SR, ktorý predložila opozícia. Opozičné strany ním chceli dosiahnuť, aby vláda v skrátenom legislatívnom konaní umožnila prijať niekoľko noviel zákonov, ktoré považujú za kľúčové v boji s krízou. Keďže Ficovi ministri odmietli, aby parlamentu navrhli rýchle schvaľovanie noviel, opozícia už nemá páky na to, aby parlament mohol promptne prijímať jej návrhy. Skrátené legislatívne konanie môže parlamentu navrhovať len vláda. V takomto prípade dokážu poslanci schváliť novely počas niekoľkých dní. Štandardné schvaľovanie noviel trvá niekoľko mesiacov. Mikloš upozornil, že štandardne bude trvať schválenie noviel tri mesiace. "V dnešných časoch sú tri mesiace otáľania, ďalšieho odkladania potrebných opatrení príliš dlhá doba," uzavrel Mikloš.