BRATISLAVA – Ak vo vysokých štátnych funkciách pôsobia ľudia, ktorí spolupracovali s „eštebákmi“ je to podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu hanba. „Nemajú tam čo robiť,“ povedal dnes na tlačovej besede.
Dzurinda tak reagoval na informácie o spolupráci riaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Františka Blanárika (nominant ĽS-HZDS) s Vojenskou kontrarozviedkou (VKR) pred rokom 1989. Archív bezpečnostných zložiek v Prahe vydal už piaty dokument, z ktorého vyplýva, že Blanárik pred rokom 1989 spolupracoval s komunistickou VKR.
Informuje o tom dnešné vydanie denníka SME a pripomína, že NBÚ rozhoduje o bezpečnostných previerkach, spolupráca s tajnou službou je prekážkou pre jej získanie. Blanárika evidovala VKR ako dôverníka s krycím menom Fero. Podľa televízie Markíza udal v apríli 1982 svojho kolegu Ladislava B., že chodí v pracovnom čase obrábať vinicu.
Ladislav B. a Blanárik, ktorí vtedy slúžili ako profesionálni vojaci v Leviciach, mali podľa denníka napäté vzťahy. Dôvodom bol Blanárikov kariérny postup, keďže sa stal hneď po skončení školy veliteľom práporu. S touto funkciou totiž počítal služobne starší Ladislav B. Riaditeľ NBÚ Blanárik na najnovšie zistenia o jeho spolupráci s tajnou službou nereagoval, vraj tak urobí dnes, píše SME.
V minulosti však vedomú spoluprácu s VKR odmietol. „Sú tam povymýšľané veci, ktoré nesúhlasia časovo, ani administratívne,“ tvrdí. Blanárik získal bezpečnostnú previerku za Dzurindovej vlády. Na jeho spoluprácu s tajnou službou mala NBÚ upozorniť Vojenská spravodajská služba. Prečo tak neurobila, dodnes nevysvetlila.
Ministerstvo obrany, rovnako ako Blanárik, tvrdí, že nešlo o vedomú spoluprácu. Blanárikovou minulosťou sa zaoberal aj parlamentný výbor na kontrolu činnosti NBÚ. Podľa poslancov nemožno jeho spoluprácu potvrdiť ani vyvrátiť, opozičný návrh, aby požiadal o opätovnú previerku, však neprešiel. Koalícia odmietla aj návrh, aby si výbor vyžiadal všetky dokumenty o Blanárikových aktivitách pred rokom 1989.