BRATISLAVA – Prezidentská kandidátka Iveta Radičová nevie, kto sa jej bojí ako čert svätenej vody. "Hodnoty, ktoré človek zdieľa sa neprejavujú v jeho slovách, ale činoch. Som pripravená sa vracať k svojim činom nielen pred rok 1989, ale najmä po roku 1989. Môj morálny štít je celkom čistý,“ reagovala Radičová pred novinármi na list niekoľkých katolíckych kňazov, ktorý adresovali KDH s výzvou, že sa má od nej, ako prezidentskej kandidátky, dištancovať.
Zdôraznila, že všetky činy robila v prospech občanov a boli k nim ústretové. "Ak to niektorí cirkevní predstavitelia takto nechápu, ja im ich presvedčenie neberiem, ale musia si uvedomiť, že vážnym spôsobom vstupujú do predvolebnej kampane,“ vyhlásila. Cirkev podľa Radičovej zastáva svoje stanoviská, ale občania žijúci v 21. storočí majú právo na svoje zodpovedné rozhodovanie, ktoré vôbec nemusí byť v protirečení so Svätým písmom alebo jednotlivými cirkvami.
"To, čo je morálne, alebo nemorálne v spoločnosti, to je vec spoločenskej dohody tej-ktorej spoločnosti,“ zdôraznila. Zároveň dodala, že ju prijal arcibiskup i väčšina biskupov, a to nielen katolíckych. "Všetky stretnutia boli viac ako priateľské,“ povedala. Radičová nikomu neberie presvedčenie a ani aktivity, ale nadovšetko si váži zodpovednosť voličov. "Ja im dôverujem. Som presvedčená, že sa vedia rozhodnúť na základe svojich vedomostí, informácií a poznania jej osoby.
List kňazov považuje predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda za nešťastný. "Iveta Radičová je nielen dobrá kandidátka, ale aj hodnotovo orientovaná politička. Výroky takéhoto typu svedčia o tom, že je dobrou kandidátkou,“ povedal Dzurinda pred novinármi.
Niekoľkí kňazi, ktorí dnes vyzvali KDH na dištanc od Ivety Radičovej ako kandidátky na prezidentku, podľa podpredsedníčky KDH Márie Sabolovej nie celkom pochopili, čo je inštitút prezidenta a čo je reálna šanca na zmenu. "Každý má však právo vyjadriť sa k čomukoľvek," povedala. Sabolovej je však ľúto, že kampaň Františka Mikloška je zatiaľ namierená len proti Ivete Radičovej a KDH.
Sedem kňazov z Bratislavy vyzvalo KDH, aby napriek rozporu podporili kandidatúru Františka Mikloška. "Ak by KDH zostalo v postoji verejnej podpory Radičovej, znamenalo by to politickú samovraždu a bolo by potrebné, buď aby bolo z názvu odstránené slovo ‚kresťanské‘, alebo aby odstúpilo celé predsedníctvo,“ konštatujú prví siedmi signatári. Iniciátor listu Anton Solčiansky zo Záhorskej Bystrice oslovil s prosbou o podporu listu ďalších kňazov a organizácie.
"V súčasnosti naša vlasť prechádza zložitým obdobím triedenia duchov v otázke zápasu medzi civilizáciou lásky a kultúrou smrti. Jedným z významných medzníkov toho, kam sa vnútorne aj navonok uberie Slovensko, sú nadchádzajúce prezidentské voľby,“ zdôrazňuje sa v liste. Kňazi v ňom vyjadrujú znepokojenie nad tým, „že KDH sa verejne prihlásilo k podpore liberálnej kandidátky, ktorá jasne zastáva postoje v rozpore s Božími zákonmi a kresťanskou morálkou“.
A to najmä, keď "je známy kandidát, ktorý zastáva jasné kresťanské postoje“. Kňazi predsedovi KDH pripomínajú, že „kresťan – a tobôž pôsobiaci v politike – je ten, kto zavrhuje zlo a volí si dobro, a nemôže podporovať kandidáta, kandidátku, ktorý verejne zastáva ‚právo‘ na potrat“.
List zverejnil jeho iniciátor Anton Solčiansky. Podpísaní sa na KDH obrátili „ako bratia v Ježišovi Kristovi a ako duchovní správcovia a kňazi pôsobiaci v dekanátoch Bratislavy“. Okrem iniciátora je medzi nimi Štefan Herényi z farnosti na Dlhých Dieloch, minoriti Lucián Mária Bogucki a Tomáš Lesňák z Karlovej Vsi, verbisti Ján Štefanec a Stanislav Krajňák z Univerzitného pastoračného centra v Bratislave a Marek Vadrna z Marianky.
Na internetovej stránke www.volimfera.blogspot.com sa k listu prihlásili už viacerí kňazi. List niekoľkých katolíckych kňazov je podľa hovorcu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Jozefa Kováčika ich súkromnou iniciatívou. "Ako občania majú na to právo," povedal dnes Kováčik. Zároveň dodal, že cirkevní predstavitelia nebudú veriacim hovoriť, koho konkrétne majú voliť.