Utorok24. december 2024, meniny má Adam, Eva, zajtra

Podniky zatiaľ škody pre plynovú krízu zväčša nevyčíslili

(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Priemyselné podniky väčšinou ešte nevyčíslili škody, ktoré im spôsobila januárová plynová kríza.

V mapovaní škôd pokračujú aj plynárne SPP a ministerstvo hospodárstva, podľa ktorého je náročné rozlíšiť ujmy v dôsledku plynovej a hospodárskej krízy. V sobotu uplynie mesiac odvtedy, čo sa na zhruba dva týždne zastavil prísun ruského plynu na Slovensko cez Ukrajinu. Pre výpadok dodávok musela obmedziť produkciu asi tisícka podnikov.

"Je veľmi ťažké odlíšiť, čo je dopad plynovej krízy a čo je svetová hospodárska a finančná kríza," povedal hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara. Automobilka KIA Motors pri Žiline zastavila výrobu v januári pre plynovú krízu na sedem dní. Podľa hovorcu spoločnosti Dušana Dvořáka sa podnik rozhodol, že výšku škôd nezverejní. Pre znížený dopyt po automobiloch na európskych trhoch, ktorý vyvolala globálna finančná a hospodárska kríza, firma skrátila pracovný čas.

Ďalší producent vozidiel PSA Peugeot Citroën nevyrobil pre problémy s plynom asi 6000 áut, čo sa snaží nahradiť prácou v sobotu. "Škodu sme zatiaľ nevyčíslili, ale budeme si ju chcieť vymáhať," tvrdil hovorca závodu Peter Švec. Trnavská automobilka chce pri uplatňovaní náhrady postupovať po vzájomnej dohode a právnej analýze možností spoločne s ďalšími podnikmi. Škody, ktoré vznikli rafinérii Slovnaft pre obmedzené dodávky plynu, sa podľa hovorcu spoločnosti Antona Molnára vyšplhali na asi 1,6 milióna dolárov (1,25 milióna eur; 37,6 milióna Sk). "Prípadný ďalší postup budeme koordinovať a konzultovať s ministerstvom hospodárstva," priblížil.

Stratu z obmedzenia výroby pre plynovú krízu zatiaľ nespresnil výrobca bezšvíkových rúr Železiarne Podbrezová, sklárne Slovglass Poltár, či producent kompresorov zo Spišskej Novej Vsi Embraco Slovakia. K výške škôd sa zatiaľ nechcela vyjadriť košická oceliareň U. S. Steel, ktorá pre pokles objednávok tiež skrátila pracovný čas zamestnancov. Dodávky plynu z Ukrajiny na Slovensko a ďalej do západnej Európy sa zastavili pre spor Moskvy a Kyjeva. V krajine bol vyhlásený núdzový stav a následne obmedzenia spotreby. Väčšie podniky museli výrazne skrátiť odber a brať zo siete len toľko plynu, aby udržali bezpečnosť svojich technologických zariadení. Začiatkom januára v čase vypuknutia krízy v niektorých firmách dobiehali dovolenky z prelomu rokov a firmy sa len chystali na nábeh plnej produkcie.

Rozvod plynu na Slovensku má na starosti dcéra SPP, spoločnosť SPP-distribúcia. "SPP vyhodnocuje dopady plynovej krízy, spoločnosť ich zatiaľ nemá vyčíslené," poznamenal Ľubomír Tuchscher z tlačového oddelenia plynární. Ruský koncern Gazprom, od ktorého SPP dlhodobo odoberá surovinu, už skôr vyhlásil, že príčinou výpadku dodávok plynu bola podľa neho "vyššia moc". Rusko s Ukrajinou sa navzájom obviňovali zo zodpovednosti za zastavený prísun plynu do Európy.

Podľa skoršieho odhadu premiéra Roberta Fica stála plynová kríza slovenskú ekonomiku denne okolo 100 miliónov eur (asi tri miliardy korún). Januárový výpadok dodávok suroviny možno poznačí hospodársky rast krajiny, ktorý tento rok výrazne utrpí aj v dôsledku svetovej hospodárskej a finančnej krízy.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu