BRATISLAVA - Niektoré ministerstvá začali po zastavení dodávok plynu na Slovensku šetriť. Vyplýva to z ich reakcií, ktoré dnes poskytli agentúre SITA. Agentúra oslovila ráno 12 ministerstiev, spätnú reakciu o šetrení v budovách, v ktorých sídlia, zaslalo späť desať z nich. Stanovisko neposkytli prezidentská kancelária, parlament a ministerstvá financií a zahraničných vecí.
Ministerstvo zdravotníctva znížilo vykurovací stupeň. "Oproti štandardnému dňu vykuruje o 15 percent menej," povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková. K opatreniam podľa nej pristúpilo ministerstvo aj v minulosti, a to najmä zateplením budovy a výmenou okien. Úsporné opatrenia eviduje aj rezort pôdohospodárstva. V budovách, ktoré vlastní, znížilo teplotu pre teplú úžitkovú vodu o 30 stupňov.
"Znížené boli aj priemerné hodnoty na meraní a regulácii o dva stupne vnútornej teploty vzduchu," uviedla Eva Horňáčková z komunikačného oddelenia rezortu. Na teplej úžitkovej vode ušetrí približne 15 percent nákladov, údaje o výške spotrebe energií za vlaňajší rok zatiaľ nemá. Rezort školstva šetrí plyn nastavením úsporného systému v dňoch pracovného pokoja a počas sviatkov.
"Sledujeme denný dohodnutý odber plynu (590 metrov kubických), ktorý doteraz nebol prekročený," povedala hovorkyňa ministerstva Dana Španková. Doteraz ušetril rezort denne od 21 až do 255 metrov kubických plynu, čím sa podľa nej šetria i finančné prostriedky. Ministerstvo vnútra temperuje radiátory vo svojich budovách mimo pracovných hodín, potvrdil hovorca rezortu Erik Tomáš. Výšku nákladov na energie odhadnúť nevedel.
"Vypočítanie tepla za rezort, vrátane všetkých organizácií, trvá niekoľko dní," podotkol. Ministerstvo spravodlivosti prijalo v minulom období opatrenie, ktoré hovorí o zákaze používania akýchkoľvek vykurovacích zariadení zamestnancami rezortu. Podľa jeho hovorcu Michala Jurčiho pristupujú všetky organizácie rezortu k obmedzeniam "hospodárne" a v tomto období je ešte "predčasné hovoriť o úsporách vo finančnou vyjadrení".
Posádkovým správam budov vydal rezort obrany pokyn na dodržiavanie odberovej disciplíny o dodávke plynu. "Prevádzkovatelia boli tiež upozornení na dôsledné sledovanie hlásení plynárenského dispečingu o vyhlasovaní prípadných vyšších regulačných stupňov," potvrdil hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela. K zníženiu intenzity vykurovania zatiaľ nepristúpilo ministerstvo kultúry, povedala zástupkyňa hovorcu rezortu Soňa Čermáková Uličná.
"V prípade zhoršenia celkovej situácie prijme regulačné opatrenia a vyhlási 9. regulačný stupeň," uviedla. Automatickým regulačným systémom je zabezpečená budova ministerstva dopravy. "Ako zdroj tepla využíva centrálne zásobovanie teplom od Bratislavskej teplárenskej a.s., na vykurovanie ročne vynakladá približne šesť miliónov korún (199 164 €)," povedal hovorca ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Marián Jánošík.
"Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja sídli v prenajatých priestoroch spolu s množstvom iných subjektov neštátneho sektoru," reagovala na otázky šetrenia v budovách ministerstiev hovorkyňa ministerstva výstavby Dagmar Vanečková. K šetreniu sa vyjadril aj Úrad vlády SR, zatiaľ nepristúpil k žiadnym úsporným opatreniam, pracovné priestory vykuruje v štandardnom režime, potvrdila hovorkyňa premiéra Roberta Fica Silvia Glendová.
"Pracovná prevádzka nebola doposiaľ nijako obmedzená," uviedla. V roku 2007 dal na vykurovanie približne 9,5 milióna korún (vyše 315-tisíc €), minuloročné náklady ešte nemá vyhodnotené. Centrálna výzva na šetrenie pre ministerstvá a štátne úrady z ministerstva hospodárstva na Slovensku nezaznela, ministerstvá reagujú väčšinou samostatne. Na šetrenie napríklad podľa medializovaných informácií vyzval svojich zamestnancov magistrát mesta Banská Bystrica.
Magistrát ich vyzval, aby nepoužívali dodatočné spotrebiče na vyhrievanie. Zároveň ich požiadal, aby v maximálnej miere obmedzili používanie svetelných spotrebičov a aby vypínali osvetlenie pri odchode z kancelárií, toaliet, zasadačiek a vypínali počítače po skončení pracovného času. Slovensko je bez dodávok plynu z Ruskej federácie už šiesty deň.
Zásobovanie pre domácnosti, nemocnice a školy je možné vďaka zdrojom uloženým v podzemných zásobníkoch a pomoci zahraničných akcionárov Slovenského plynárenského priemyslu. Na zabezpečenie plynulých dodávok pre celé územie má SR plyn ešte na 13 dní.