BRATISLAVA - Od leta Slovensko oslabí svoju pozíciu v Severoatlantickej aliancii na polovicu. Namiesto riadneho člena sa tak priblíži k štatútu pozorovateľa.
Peniaze sú pritom hlavným motívom sťahovania špecialistov z NATO. Rozhodol tak minister Jaroslav Baška (Smer). Podľa prepočtov Pravdy stojí priemerne jeden vojak v štruktúrach NATO od 50- do 67-tisíc eur ročne. Úspora by sa tak mohla za rok vyšplhať na 3,75 až 5 miliónov eur. Veľkú časť vojakov spolu s rodinami pritom poslalo ministerstvo do veliteľstiev NATO v Nemecku, Bruseli či USA iba v lete. Pôvodne tam mali ostať niekoľko rokov. V septembri im už oznámilo, že končia. Do vojakov armáda investovala tisíce eur na jazykových kurzoch v Kanade. „Pristupuje k redukcii s dôrazom na efektivitu,“ dodáva Gemela s tým, že krok neohrozí záväzky voči NATO, ktoré rátalo so 150, a nie so 75 vojakmi. „Úlohy si plníme,“ uzavrel Gemela.
Exminister obrany Martin Fedor (SDKÚ) to považuje za zvláštny krok. „Cez vlastných ľudí môžeme ovplyvňovať dianie v aliancii a profitovať z toho. Teraz to nechávame na druhých,“ tvrdí Fedor. Ako dodáva, odborníci, vyškolení v aliancii, riešia problémy, ku ktorým sa na Slovensku nemajú šancu dostať. „Je v záujme krajiny, aby malo v NATO čo najviac schopných ľudí,“ uzatvára Fedor.