BRATISLAVA – Kauza privatizácie 49-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) je podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka uzavretá.
"To čo sa nedá uprieť Dzurindovej vláde je, že keď išli rozdávať majetok slovenského štátu robili to veľmi sofistikovane a robili to veľmi právne pedantne. Aj táto brutálna zmluva, ja ju nazývam energetická krádež storočia Slovenska, sa udiala po právnej stránke veľmi sofistikovane," povedal Jahnátek. Podľa ministra sa nedá kvôli privatizácii plynární vyvodiť ani osobná zodpovednosť.
"Osobná zodpovednosť tu neprichádza do úvahy vzhľadom na to, že si to prekryli uznesením vlády. Uznesenie urobili tak, aby to občania nepochopili v čase, keď bola táto privatizácia schvaľovaná. Urobili to myslím cez prílohu O, kde to bolo celé schované a dneska sa hrdia tým, že ale to tam bolo a pritom psychologicky mali dobre pripravený tento postup, že nikto sa do nijakej prílohy O netlačil.
Čiže bol to z môjho pohľadu jednoznačný podvod," vysvetlil Jahnátek. Podľa neho rezort hospodárstva nemôže ísť ani do občiansko-právneho sporu. "Dva roky premlčané, čiže tam vás právo nepustí, kolektívna zodpovednosť neexistuje a trestné zavinenie s tým, že je to rozhodnutie vlády je vlastne neopodstatnené," dodal Jahnátek.
Podľa neho tak vláda a parlament chceli prijatým uznesením slovenským parlamentom hlavne politicky upozorniť na privatizáciu SPP. "Skôr to bol politický moment, ktorým sme upozornili občanov, že privatizácia SPP sa skutočne udiala neštandardným spôsobom a všetci slovenskí občania boli jednoducho Dzurindovou vládou oklamaní," konštatoval Jahnátek.
Minoritný, 49-percentný podiel v SPP predala vláda Mikuláša Dzurindu v roku 2002 za 2,7 mld. USD konzorciu nemeckej spoločnosti E.ON Ruhrgas a francúzskeho Gaz de France, ruská firma Gazprom z konzorcia neskôr odstúpila. Štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR vlastní naďalej majoritný 51-percentný podiel, vykonávateľom akcionárskych práv je Ministerstvo hospodárstva SR.