BRATISLAVA - Skontrolovať hospodárnosť míňania verejných peňazí v STV by mal Najvyšší kontrolný úrad. Kontrolu chcú viacerí členovia parlamentného výboru pre kultúru a médiá, ktorý dnes ukončil poslanecký prieskum. Ten sa začal presne pred mesiacom, výbor zhodnotí v druhej polovici januára a prijme k nemu uznesenie.
Ak kontrolu NKÚ v STV neiniciuje výbor ako jeden zo záverov prieskumu, chce tak urobiť predseda mediálneho výboru Pavol Abrhan (KDH) a člen výboru Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS). Podľa koaličných poslancov Rafaela Rafaja (SNS) a Dušana Jarjabka (Smer-SD) kontrola NKÚ v STV nie je nutná, odpovedať by najprv mala Dozorná komisia STV. Členovia výboru o tom informovali dnes po skončení prieskumu.
Prípadná kontrola NKÚ by sa mala zamerať najmä na preverenie zmlúv STV s externým prostredím. Jedným z hlavných cieľov prieskumu totiž bolo aj preverenie tvrdení o tom, že STV využíva svoje prostriedky nehospodárne najmä v zadávaní prác do externého prostredia. Podľa Galbavého odpovede, ktoré dostal od vedenia, ho nepresvedčili o opaku. Poslanci, ktorí nemôžu kontrolovať obchodné zmluvy STV, si tvrdenia vedenia televízie nemajú ako overiť.
"Naďalej zostáva podozrenie, že Slovenská televízia funguje nehospodárne a neefektívne," povedal. Kontrole NKÚ sa podľa Abrhana nebráni ani vedenie STV. Pripustilo ju ešte počas prvej návštevy poslancov výboru v Mlynskej doline, v bratislavskom sídle STV. Za kontrolu NKÚ v STV sa zasadil aj šéf mediálneho výboru NR SR Abrhan. Očakával, že podozrenia objasní poslancom Dozorná komisia STV. Tá však na dnešné pokračovanie prieskumu neprišla.
"Takýmto spôsobom ignorovať poslanecký prieskum je podľa mňa škandalózne," upozornil Abrhan. Neúčasť dozornej komisie prekvapila aj podpredsedu výboru Jarjabka, ktorý očakával aj odpovede na otázky adresované priamo dozornej komisii. Podľa Jarjabka "je to taká zvláštna situácia, lebo v Slovenskej televízii ide predovšetkým o peniaze a dozorná komisia je tým orgánom, ktorý nám mal potvrdiť alebo nepotvrdiť výhodnosť alebo nevýhodnosť istých zmlúv".
Jarjabek si myslí, že ak sa v STV nehospodári dobre, tak nie vedome. Problémom je "neidentifikovateľné externé prostredie," na ktoré sa STV musí obracať, keďže za čias Richarda Rybníčka sa zrušila väčšina vlastných výrobných kapacít televízie, tvrdí. Myslí si, že externej spolupráce je v STV stále veľmi veľa, ale otázkou je, či sa to dá inak. "Dozorná komisia, ktorá by v tejto chvíli mohla do vniesť do týchto otázok svetlo, bohužiaľ strká hlavu do piesku," dodal.
Členovia mediálneho výboru uznávajú, že STV je vo finančnej kríze, z čoho vyplývajú aj jej personálne a programové problémy. "Je tu objektívna skutočnosť, že štát sa správa macošsky voči verejnoprávnej televízii," konštatoval po prieskume člen výboru a predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Ak na budúci rok bude mať štát prebytok, osobne sa zasadí o to, aby sa časť z neho dala STV napríklad na technológie.
Poslanci sa zhodli, že STV potrebuje vyšší rozpočet, na druhej strane však musí vyvrátiť podozrenia z nehospodárnosti. Rôznia sa však v tom, kto by to mal objasniť, či Dozorná komisia STV alebo NKÚ. Ako médiá informoval predseda Rady STV Bohumír Bobocký, poslanci sa zaujímali o plnenie verejnoprávneho poslania STV - jej programu, o finančnú situáciu a aj legislatívu.
Podľa neho Rada STV nepozná odpovede, ktoré mediálnemu výboru poskytol generálny riaditeľ STV Štefan Nižňanský a preto ho Bobocký ešte dnes chce listom požiadať o to, aby ich poskytol aj rade. "Generálny riaditeľ STV Štefan Nižňanský oceňuje, že sa poslanecký prieskum, ktorého bol iniciátorom, uskutočnil a Slovenskej televízii bol poskytnutý priestor na to, aby rozptýlila pochybnosti a obvinenia na jej adresu, ktoré zazneli v niektorých médiách," uvádza sa v komuniké STV k prieskumu, o ktorom informovala hovorkyňa televízie Želmíra Habánová.
STV sa bližšie k prieskumu nevyjadrila.