BRATISLAVA - Poslancov čaká v pondelok ďalšia schôdza, na ktorej sa bude rozhodovať o odvolaní ministra. Predseda parlamentu Pavol Paška zvolal rokovanie o opozičnom návrhu na odvolanie ministra výstavby Mariana Janušeka (SNS) na štvrtú hodinu popoludní. Dnes to potvrdil Paškov hovorca Jozef Plško.
Opozícia chce Janušeka zosadiť pre spornú zákazku financovanú Európskou úniou za niekoľko miliárd korún, ku ktorej sa dostalo konzorcium s firmami údajne blízkymi SNS. Janušekovo odvolanie v parlamente sa neočakáva, opoziční poslanci totiž nemajú v snemovni dosť hlasov a doposiaľ nepresadili ani jeden z návrhov na zosadenie ministra.
Naposledy tento týždeň opozícia neuspela s pokusom o odvolanie ministra financií Jána Počiatka, ktorému vyčítali uzavretie dohody medzi národnou lotériovou spoločnosťou Tipos a cyperskou firmou Lemikon Limited, podľa ktorej mal Tipos po prehratom súdnom spore vyplatiť zhruba dve miliardy korún (66 miliónov eur).
Premiér Robert Fico síce viackrát pred novinármi nevylúčil, že Janušeka nechá odvolať sám, chce však počkať, kým spornú zákazku preverí Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) a Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Opozícii zástupcovia koalície viackrát odkázali, že v parlamente Janušeka neodvolajú a schôdzu považujú za "divadlo". "Nikdy nebude to, aby premiér odvolával na základe návrhov novinárov alebo opozičných poslancov," tvrdil dnes v diskusnej relácii STV vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer-SD). "Čakáme na profesionálne stanoviská" dodal.
Parlament rokoval o odvolaní ministra vo večerných hodinách viackrát. O odvolaní Počiatka tento týždeň poslanci hlasovali po polnoci, minulý rok zas do neskorých ranných hodín diskutovali o zosadení ministerky práce Viery Tomanovej. Plško termín zvolania schôdze zdôvodnil tým, že v utorok pokračuje pravidelná schôdza parlamentu.
Debaty o odvolaní ministra v snemovni obvykle trvajú niekoľko hodín. Opozícia tendru na ministerstve výstavby vyčítala, že ho úrad zverejnil len na niekoľko dní na svojej nástenke, čo je podľa opozičných poslancov porušením pravidiel EÚ. Jediným záujemcom, ktorý sa potom o zákazku prihlásil, bolo štvorčlenné konzorcium, v ktorom pôsobili aj firmy Zamedia a Avocat údajne blízke SNS.
Opozícia upozorňovala aj na niektoré podľa nej neobvyklé sumy, ktoré sa v zmluve objavili, napríklad platbu zhruba 70.000 Sk (2320 eur) za zahraničného lektora na deň. "Toľko si neúčtujú ani nositelia Nobelovej ceny," poznamenal dnes v STV poslanec za KDH Daniel Lipšic. Minister Janušek pochybenia odmietol a zastala sa ho aj SNS, podľa ktorej postup ministerstva nebol v rozpore so zákonmi.
"Je to štandardné, robia tak samosprávy," tvrdil dnes v diskusii STV poslanec SNS Rafael Rafaj o zverejnení tendra na nástenke. Ostatné dve vládne strany Smer-SD a ĽS-HZDS však mali o tendri pochybnosti. Hodnota celej zákazky na rôzne služby bola podľa médií 3,6 miliardy korún (podľa konverzného kurzu 119,5 milióna eur), ministerstvo tvrdilo, že išlo o nižšiu sumu 98 miliónov eur (2,95 miliardy korún), z ktorých firmy mali získať navyše len časť.