BRATISLAVA - Druhý dôchodkový pilier je jednoznačne nevýhodný pre viac ako 650 000 sporiteľov. V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy to uviedla ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová (Smer-SD). Do tejto skupiny patria podľa nej ľudia, ktorí nemajú žiadny príjem, alebo zarábajú menej ako 10 000 korún mesačne.
Zvážiť zotrvanie v druhom pilieri by mali aj sporitelia, ktorí doň vstupovali vo vyššom veku. Tí podľa ministerky nemajú šancu dobehnúť straty, ktoré pre finančnú krízu zaznamenali správcovské spoločnosti. "V nasledujúcich dvadsiatich rokoch je prvý pilier pre každého občana výhodnejší,“ myslí si Tomanová.
Naopak, podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku je prvý pilier "pyramídová hra“, ktorá pre budúcnosť dôchodkového systému predstavuje "časovanú bombu“. Vzhľadom na demografický pokles obyvateľstva nevidí inú možnosť, ako sporiť si na dôchodky.
"Každému sa oplatí sporiť,“ je presvedčený Brocka. Zdôraznil, že peniaze v druhom pilieri sa zhodnocujú dlhodobo, čo by malo eliminovať straty z prechodných poklesov úspor. "Z dlhodobého hľadiska aj z nízkeho príjmu sa oplatí sporiť,“ tvrdil Brocka. Vládu obvinil z toho, že chce míňať peniaze, ktoré si ľudia mohli odkladať na dôchodky. "Sociálnodemokratické vlády nevedia sporiť,“ poznamenal.
Demografickú krízu nevyrieši žiadny dôchodkový systém, oponovala Tomanová. Odmietla úvahy o tom, že by pre finančnú krízu mohlo dôjsť k zníženiu dôchodkov. Niektoré zmeny v prvom pilieri sú však podľa nej nevyhnutné. Za najdôležitejšiu označila zrušenie predčasných dôchodkov, ktoré považuje za najväčšie plytvanie zdrojmi sociálneho systému.