BRATISLAVA - Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ivan Šramko si myslí, že peniaze v súkromných dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS) nie sú ohrozené a štátu by mohli pomôcť na rozvoj ekonomiky.
„Myslím si, že by sa dali využiť veľmi vhodne nejakou cielenou emisiou, ktorú by DSS-ky odkúpili, povedzme na financovanie diaľnic alebo iných potrieb štátu. A myslím si, že tým by boli veľmi vhodne využité,“ povedal dnes novinárom Šramko.
Peniaze v DSS-kách považuje za atraktívne. „Máme pomerne unikátnu možnosť využiť tieto prostriedky, ktoré sú mimoriadne dlhodobého charakteru a ktoré už predstavujú veľkú hodnotu,“ uviedol Šramko. Tvrdí, že čistá hodnota majetku v druhom pilieri dosahuje viac ako 60 miliárd korún (2 miliardy €).
Podľa neho strata úspor v druhom pilieri nehrozí, hoci priznáva, že niektoré fondy v súčasnosti nezaznamenávajú výnosy. „Z pohľadu NBS systém je dobrý, systém funguje, máme dostatočné možnosti na jeho reguláciu a dohliadku. Vieme permanentne kontrolovať, či DSS-ky investujú podľa zákona. Z tohto pohľadu je systém bezpečný,“ dodal Šramko s tým, že je na každom sporiteľovi, či sa rozhodne z druhého piliera odísť alebo v ňom zostať. Podľa neho je bežné, že obchodovanie na kapitálových trhoch raz prináša výnosy, inokedy straty.
O možnej spolupráci DSS so štátom už hovoril aj premiérovi Robertovi Fico, ktorý patrí k ich najväčším kritikom. Na rokovaní vlády mu povedal, že vláda by mohla odštartovať s DSS-kami dobrú spoluprácu. Podľa neho peniaze, ktoré spravujú DSS-ky, sa dajú „veľmi prospešne použiť pre republiku“, a to najmä v období finančnej krízy, keď požičiavanie peňazí v zahraničí na 15 - 20 rokov je veľmi drahé.
„Keby sa našla dobrá konštrukcia v spolupráci s DSS-kami, tak by samozrejme to mohlo byť výhodné aj pre štát,“ vyhlásil Šramko. Podľa neho z dohody by profitovali aj DSS-ky, lebo investície do štátnych dlhopisov patria medzi najbezpečnejšie. Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.