BRATISLAVA - Slovensko uzavrie s Maďarskom novú zmluvu o štátnej hranici. Vyplýva to z návrhu, ktorý do pripomienkového konania predložilo ministerstvo vnútra. Ak rokovania expertov oboch strán dospejú k tomu, že sa bude meniť charakteristika území, pôjde o recipročnú výmenu. Znamená to, že si s Maďarskom vymeníme územia s rovnakou rozlohou.
Tento proces trvá niekoľko rokov, uviedla pre agentúru SITA Alena Koišová z Komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra. Naposledy takáto zmena nastala v júli 2005 na slovensko-poľskej hranici, keď sme si s Poľskou republikou vzájomne vymenili 2 969 metrov štvorcových. Prvé kolo rokovaní o novej zmluve sa uskutoční v novembri v Budapešti.
Slovenské ministerstvo vnútra má pripraviť dokument v spolupráci s rezortmi životného prostredia, zahraničných vecí, pôdohospodárstva a ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií. Spolupracovať na ňom má tiež Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, píše sa v predkladacej správe. Súčasťou tejto zmluvy bude nové hraničné dokumentárne dielo (hraničné mapy, popis priebehu hranice či zoznam súradníc), ktoré podrobne popíše a znázorní aktuálny priebeh štátnej hranice a jej vyznačenie v teréne, vrátane geodetických a geografických dát, uviedla Koišová.
Hraničné dokumentárne dielo slovensko-maďarskej štátnej hranice vzniklo po prvej svetovej vojne v rokoch 1921 až 1925 ako súčasť Mierovej zmluvy z roku 1920. Odvtedy došlo na tejto 655 kilometrov dlhej hranici k viacerým zmenám. Menila sa napríklad hraničná čiara po vodohospodárskych úpravách na riekach Ipeľ, Rožňava a Slaná. "Údaje v hraničnom diele vzhľadom na obdobie jeho vzniku sú už neprehľadné, je preto potrebné vypracovávať nové hraničné dielo," povedala Koišová.
Štátna hranica medzi Slovenskom a Maďarskom je v súčasnosti určená Zmluvou medzi Československou republikou a Maďarskou ľudovou republikou o úprave režimu na štátnych hraniciach z októbra 1956 a niekoľkými ďalšími bilaterálnymi zmluvami. Správa hraníc, ktorá je v kompetencii ministerstva vnútra, je súbor činností, ktorými zabezpečujeme zreteľnosť priebehu štátnej hranice, pravidelnú údržbu jej vyznačenia, jej vytyčovanie a zameriavanie, tvorbu a aktualizáciu hraničného dokumentárneho diela.