BRATISLAVA - Mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR k odvolávaniu vlády sa v stredu zatiaľ nepodarilo otvoriť. Poslanci neboli uznášaniaschopní. V rokovacej sále sa ich prezentovalo len 58, teda menej ako potrebný počet. O návrhu na vyslovenie nedôvery vláde sa pokúsia opätovne rokovať o 11.03 hodine.
Návrh podali opozičné strany PS, SaS a KDH. Vládnemu kabinetu vyčítali okrem iného následky konsolidácie verejných financií či zmenu zahraničnopolitického smerovania Slovenska smerom na východ. O návrhu mali poslanci rokovať už v utorok (28. 1.). Schôdzu sa však nepodarilo otvoriť, v sále sa neprezentovalo dostatok poslancov a jej začiatok preto presunuli na stredu.
aktuálne video
O návrhu na odvolanie vlády sa má rokovať až na najbližšej riadnej schôdzi
Poslanci Národnej rady (NR) SR neboli v stredu ani na druhý pokus uznášaniaschopní na mimoriadnej schôdzi k odvolávaniu vlády premiéra Roberta Fica (Smer-SD). V sále sa prezentovalo len 58 zákonodarcov, teda menej ako potrebný počet. O návrhu na vyslovenie nedôvery vládnemu kabinetu sa plénum pokúsi rokovať na najbližšej riadnej schôdzi, ktorá má začať 4. februára.
Návrh podali opozičné PS, SaS a KDH. Vládnemu kabinetu vyčítali okrem iného následky konsolidácie verejných financií či zmenu zahraničnopolitického smerovania Slovenska smerom na východ. O návrhu mali poslanci rokovať už v utorok (28. 1.), ani vtedy sa však schôdzu pre uznášanianeschopnosť nepodarilo otvoriť.
Opozícia už v januári jeden návrh na vyslovenie nedôvery vláde podala. Mimoriadna schôdza sa k nemu konala 21. januára. Po vystúpení lídra PS Michala Šimečku a premiéra však schôdza pokračovala v neverejnom režime. Požiadal o to práve premiér, ktorý v pléne predniesol správu Slovenskej informačnej služby s informáciami o možnej "destabilizácii krajiny". Opozícia kritizovala, že nemôže verejne rokovať o výhradách voči vláde. Z rokovania preto odišla, stiahla pôvodný návrh a nemohlo sa tak o ňom hlasovať.
Schôdza k odvolávaniu vlády mala byť len divadlom opozície, tvrdí Gašpar
Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR k odvolávaniu vlády mala byť len divadlom opozície. Vyhlásil to podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer-SD) s tým, že koaliční poslanci k tomu tak pristúpili a už dopredu avizovali svoju neúčasť. Uviedol to potom, ako sa schôdza k odvolávaniu v stredu neotvorila pre uznášanianeschopnosť pléna. Zároveň kritizoval, že jedna schôdza k odvolávaniu sa konala už minulý týždeň, no opozícia vtedy svoj návrh stiahla.
"Neúčasť koaličných poslancov bola avizovaná. My sme k tejto schôdzi pristúpili ako ku schôdzi, ktorá je divadlom opozície, pretože minulý týždeň mohli diskutovať, nechceli diskutovať a odišli. Napriek tomu, že tie dôvody na zvolanie sú tie isté," povedal Gašpar v stredu novinárom.
Dôvody, pre ktoré chce opozícia vládny kabinet Roberta Fica (Smer-SD) odvolať, odmietol. Poukázal napríklad na to, že jedným z nich má byť zmena zahraničnopolitickej orientácie Slovenska. To dementoval. "Plníme a naďalej si budeme plniť záväzky, čo sa týka Európskej únie a NATO," dodal.
Poslanci neboli v stredu uznášaniaschopní na mimoriadnej schôdzi k odvolávaniu vlády. Návrh na vyslovenie nedôvery kabinetu by sa mal zaradiť do programu najbližšej riadnej schôdze, ktorá má začať 4. februára. Návrh podali opozičné PS, SaS a KDH. Vládnemu kabinetu vyčítali okrem iného následky konsolidácie verejných financií či zmenu zahraničnopolitického smerovania Slovenska smerom na východ.
Opozícia už v januári jeden návrh na vyslovenie nedôvery vláde podala. Mimoriadna schôdza sa k nemu konala 21. januára. Po vystúpení lídra PS Michala Šimečku a premiéra však schôdza pokračovala v neverejnom režime. Požiadal o to práve premiér, ktorý v pléne predniesol správu Slovenskej informačnej služby s informáciami o možnej "destabilizácii krajiny". Opozícia kritizovala, že nemôže verejne rokovať o výhradách voči vláde. Z rokovania preto odišla, stiahla pôvodný návrh a nemohlo sa tak o ňom hlasovať.
Opozícia kritizuje, že schôdza k odvolávaniu vlády nebola otvorená
Opozícia kritizuje neotvorenie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR k odvolávaniu vládneho kabinetu Roberta Fica (Smer-SD). Upozorňuje na neúčasť koaličných poslancov. Hovorí o zbabelosti a arogancii moci. Chce sa dohodnúť na ďalšom postupe. Vyplýva to z vyjadrení opozičných poslancov v reakcii na stredajšiu uznášanianeschopnosť pléna.
"Je mi veľmi ľúto, že si verejnosť nebude môcť vypočuť argumenty, ktoré mali byť prednesené v rozprave o vyslovení nedôvery vláde. Tú prvú schôdzu vláda zmarila a zneužila pritom Slovenskú informačnú službu a túto schôdzu teraz ani neotvorila," skonštatoval poslanec a líder PS Michal Šimečka. Hovoril zároveň o viacerých zlyhaniach vlády. S opozičnými partnermi sa plánuje dohodnúť na ďalšom postupe. "Tento bod sa presunul na regulérnu schôdzu, ale tá nevieme, kedy bude, pretože táto koalícia sama nevie, či a kedy bude mať 76 poslancov na to, aby vôbec parlament mohol rokovať. V závislosti od vývoja sa potom rozhodneme, či do toho pôjdeme znovu," dodal.
Situáciu s neotvorením schôdze skritizovali aj kresťanskí demokrati. Podpredseda poslaneckého klubu KDH Marián Čaučík namietal, že schôdza bola zvolaná na stredu, keď štandardne rokuje aj vláda. Upozornil zároveň na neúčasť koaličníkov. "Hromadné ospravedlnenie klubov Smer, Hlas a SNS, že neprídu na túto schôdzu, považujem za smiešne," podotkol. Myslí si, že schôdza sa mala otvoriť, keďže je dôležité hovoriť o súčasných krokoch vlády aj o aktuálnej situácii na Slovensku. Koaličných poslancov kritizoval a hovoril pri tom o znemožnení odvolávania, o arogancii moci a pohŕdaní parlamentom.
Aj poslanec a líder hnutia Slovensko Igor Matovič namietal neúčasť koaličných poslancov. "Majú voľno, majú platenú dovolenku 6000 eur mesačne a nechodia do roboty. Je na čase, aby sa ich voliči pýtali, prečo sa zbabelo skrývajú pred zodpovednosťou a prečo zadarmo berú svoje platy," povedal.
Poslanci neboli v stredu uznášaniaschopní na mimoriadnej schôdzi k odvolávaniu vlády. Návrh na vyslovenie nedôvery kabinetu by sa mal zaradiť do programu najbližšej riadnej schôdze, ktorá sa má začať 4. februára. Návrh podali opozičné PS, SaS a KDH. Vládnemu kabinetu vyčítali okrem iného následky konsolidácie verejných financií či zmenu zahraničnopolitického smerovania Slovenska smerom na východ.