Nedeľa5. január 2025, meniny má Andrea, Artur, zajtra Antónia

Slovenský plynárenský priemysel využíva nové kontrakty na nákup plynu

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Najväčší predajca zemného plynu na Slovensku, štátom kontrolovaná spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP), aktívne využíva diverzifikačné kontrakty na nákup plynu od doby ich uzavretia. ČTK to dnes oznámil SPP, detaily k dodávkam po zastavení tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu ale spoločnosť neuviedla. Ukrajina v stredu ukončila prepravu suroviny z Ruska do EÚ a do Moldavska, pretože vypršal päťročný kontrakt medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Naftohazom. Kyjev, ktorý už takmer tri roky čelí ruskej vojenskej invázii, platnosť tejto dohody nepredĺžil.

"Využívame kombináciu všetkých zdrojov, ktoré máme k dispozícii tak, aby to prinieslo objemový, ale aj finančný efekt pre SPP a našich zákazníkov," napísal hovorca SPP Ondrej Šebesta. SPP za dôležitú označil prepravnú trasu plynovodom TurkStream cez Turecko, Bulharsko, Srbsko a Maďarsko, ktorým možno podľa neho prepravovať ruský aj azerbajdžanský plyn. V minulosti SPP využil aj trasy z Chorvátska či Talianska.

archívne video

Slovensko drasticky zníži závislosť od ruského plynu: Sulík predstavil PLÁN! SPP už podpísalo zmluvu (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Zatiaľ nie je známe, či SPP urobí napríklad právne kroky v reakcii na prerušenie dodávok plynu od ruského koncernu Gazprom, s ktorou má slovenská firma uzavretú dlhodobú zmluvu. "Rozhodnutie o reakcii na prerušenie dodávok urobíme po dôkladnej analýze vzhľadom na aktuálnu situáciu a na možné dopady na spoločné zmluvné vzťahy," uviedol SPP.

SPP už v stredu ubezpečil, že na zastavenie dodávok plynu cez Ukrajinu dlhodobo pripravoval a že všetkým svojim zákazníkom zaručuje bezpečné dodávky suroviny. SPP predtým uzavrel obchodné zmluvy s firmami BP, Exxonmobil, Shell, ENI a RWE, a zároveň naplnil zásobníky. Využiť môže tiež plynovodné prepojenie Slovenska so susednými krajinami. Uprednostniť počas zimnej sezóny chce trasu z Nemecka cez Rakúsko alebo Česko. Za najmenej pravdepodobnú možnosť SPP považuje využitie prepravnej trasy cez Poľsko, čo slovenský podnik zdôvodnil vysokými tranzitnými poplatkami.

Finančný dopad prípadných alternatívnych dodávok plynu na svoje hospodárenie SPP vyčíslil pre tento rok na zhruba 90 miliónov eur, hlavne pre poplatky za prepravu plynu.

Podľa Fica má mať odstavenie ruského plynu dopady na Európu, nie Rusko

Slovenský premiér Robert Fico predtým opakovane tvrdil, že zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu bude mať drastické dopady na všetkých v Európskej únii, ale nie na Rusko. Slovensko podľa Fica tiež príde o príjmy z tranzitných poplatkov. Tranzit ruského plynu cez Slovensko ďalej do západnej Európy zabezpečovala slovenská spoločnosť Eustream, v ktorom má podiel a manažérsku kontrolu skupina Energetický a priemyselný holding (EPH) českého podnikateľa Daniela Křetínskeho. Fico v súvislosti s ukončením prepravy plynu cez Ukrajinu kritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a pohrozil zastavením dodávok elektriny zo Slovenska na Ukrajinu, ktorej energetickú sieť poškodili ruské útoky.

Fica za kroky v uvedenej záležitosti dnes opätovne kritizovala opozičná slovenská strana Sloboda a Solidarita (Sas). "Robert Fico o zastavení dodávok plynu cez Ukrajinu vedel už dlho, ale za celý rok vo funkcii nebol schopný urobiť absolútne nič. Teraz hanebne klame a ohovára nášho suseda, ktorý čelí ruskej agresii," uviedol predseda Sas Branislav Gröhling.

Podľa poslanca Sas a bývalého námestníka na ministerstve hospodárstva Karola Galeka je zmluva medzi SPP a ruským Gazpromom uzavretá do roku 2034 a je záležitosťou Ruska, ako plyn na Slovensko dopraví. Podľa dostupných informácií kontrakt počíta s tým, že miestom dodania ruského plynu je slovensko-ukrajinská hranica.

Viac o téme: Ruský plynSPPUkrajina
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu