BRATISLAVA - Tohtoročný štedrovečerných stôl bude štedrejší, najmä v tradičnej slovenskej podobe. Vyplýva to z analýzy cenových zmien potravín typických pre vianočné obdobie, prípravu jedál štedrovečerného stola a surovín do pečenia, ktoré prináša analytik 365.bank Tomáš Boháček. Prehľadné tabuľky vám ukážu, ktoré potraviny zdraželi najviac a ktoré, naopak, najviac zlacneli.
archívne video
Vianoce sú obdobím tradícií a medzi tie neodmysliteľne patrí aj vôňa domácich jedál a pochutín, ktoré obohatia náš stôl a významne prispejú k sviatočnej atmosfére. Ako informuje analytik 365.bank Tomáš Boháček, tohtoročná príprava vianočných dobrôt bude o niečo lacnejšia ako minulý rok. Priemerná cena širšieho potravinového koša obsahujúceho 142 typov základných potravín medziročne zlacnie o 0,3 % a za väčší rodinný nákup potravín tento rok zaplatíme približne 461 eur. Na druhej strane, predraží sa tohtoročné pečenie, a to pre vyššie ceny masla, kakaa a obilnín. Pri bližšom pohľade na cenový vývoj základných surovín, sa nám náklady zvýšia o približne 2 %.
"Ako každý rok, aj tohtoročné sviatky nájdeme potraviny, ktoré zdraželi, alebo zlacneli viac, či menej. Ceny kľúčových komodít, ako je káva, maslo, kakao výrazne stúpli, zatiaľ čo tradičné štedrovečerné menu by nás malo vyjsť lacnejšie vďaka nižším cenám rýb, mäsa a zemiakov," hovorí Boháček s tým, že iné potraviny, ako ovocné šťavy, kapusta či vianočné koláče, naopak, zdraželi.
Súhrnný nákup sviatočných potravín však tento rok vyjde priaznivejšie ako vlani a 2-členná domácnosť zaplatí za tradičné štedrovečerné menu o približne 6 eur menej – konkrétne 64 eur. "Na druhej strane z dlhšej perspektívy, napríklad posledných 5 rokov, si každý rok načrieme do peňaženiek za štedrovečerné menu stále hlbšie, a to v priemere o 7 eur pri 2-člennej domácnosti," poukazuje analytik, čo bolo dané predovšetkým vysokou mierou inflácie za posledné roky, ovplyvnenej pandémiou, výpadkom dodávateľských reťazcov, či vojnou na Ukrajine.
Peňaženky „prefukuje“ počasie
Rast cien ovplyvnili vyššie náklady na výrobu, najmä v oblasti obilnín a olejov. To sa podľa analytika odrazilo na cenách na poliach aj v obchodoch. "Ceny na svetových komoditných trhoch každým rokom čoraz viac ovplyvňujú výkyvy počasia a dopad klimatických zmien, ktoré zažívame v najintenzívnejšom rozsahu v histórii exaktných meteorologických meraní a väčšina odborníkov očakáva, že trend bude pokračovať a možno aj zintenzívňovať," tvrdí Boháček, čo značí, že niektoré citlivejšie plodiny nielenže budú dosahovať nové cenové prírastky, ale môžu sa stať aj nedostupnými v takej podobe, ako ich poznáme dnes.
Ďalším cenovým faktorom sú výrobné vstupy, ako energie, alebo logistické náklady. "Tam bol vývoj v tomto roku v porovnaní s búrlivým rokom 2023 vcelku priaznivý a spolu so širším poklesom inflácie, bol celkový vplyv na ceny klesajúci," približuje analytik. Samostatné výnimky však tvorili obilniny a siate plodiny, ktoré častokrát ovplyvňovali geopolitické udalosti a vojny, ktoré sa podpisovali pod nižším exportom a následne poklesom zásob na trhu.
Ktoré suroviny zdraželi najviac?
Podľa posledných štatistík vzrástli ceny niektorých kľúčových surovín na pečenie až o niekoľko desiatok percent. "Najvýraznejšie zdraženie zaznamenalo maslo, ktorého cena sa v porovnaní s minulým rokom zvýšila v priemere o 29 %. Zeler zaznamenal ešte výraznejší nárast, a to o viac ako 30 %. Dôvodom je zvýšený dopyt po mliečnych výrobkoch a problémy v chove dobytka," opisuje Boháček, čo podľa neho taktiež zvýšilo cenu mlieka o takmer 18 percent.
Tým sa to však nekončí. Citróny stúpli o 16 %, kakao a čokoláda zdraželi až o bezmála o 24 percent. "Kvasená kapusta zdražela o 21 %, zatiaľ čo olivový olej zdražel o takmer 13 %, resp. slnečnicový olej (+10 %)," pokračuje Boháček a dodáva, že stúpla taktiež cena paradajok o 8 % a práškového cukru o viac ako 8 percent.
"Základ tradičného pečenia - pšeničná múka hladká zdražela o 9 % a polohrubá o 8 %," hovorí analytik, podľa ktorého neušetríme ani na hotovom lístkovom ceste, ktoré medziročne zdraželo o 11 percent. Z ostatných kuchynských vstupov stúpli ceny ovocia ako jablká, mak, či cesnak (7 %), ale aj kiwi, horčica, fazuľa a samozrejme koreniny - „zlatom vyvažovaná soľ“, ktorej cena stúpla o 4 percentá.
Na čom v kuchyni a na štedrovečernom stole ušetríme?
Najväčšiu peňažnú úsporu by sme tento rok mali dosiahnuť na viacerých mäsových jedlách. „Ceny bravčového karé klesli o 17 %, na pliecku usporíme 14 %, na hovädzine 9 %, ale rovnako tak vieme ušetriť na rybích polotovaroch ako mrazené filety, alebo rybací šalát, či mäsových výrobkoch, ako saláma, kde medziročná úspora prevyšuje 20 %,“ uvádza analytik.
Poukazuje okrem iného na turbulentný bol vývoj na trhu slepačích vajíčok - vtáčia chrípka, ktorá decimovala chovy hydiny, a zvýšený dopyt zo strany spotrebiteľov sa striedal s cenovými korekciami rastu posledných rokov, ale vo finále to vyzerá, že vajcami by sme mali obohatiť šalátové misy, alebo napiecť obľúbený koláč o takmer 5 % výhodnejšie, ako vlani.
Najviac však vieme ušetriť na niektorom druhu ovocia, alebo zeleniny, keď dnes môžeme kúpiť za rovnakú cenu ako minulé Vianoce, napríklad viac ako dvojnásobok nektáriniek. „Na zemiakoch vieme ušetriť až 1/5, keďže tohtoročná úroda bola nielen u nás veľmi priaznivá. Na osladenie pokrmov alebo sviatočné oplátky si tento rok môžeme dopriať viac medu ako pred rokom, keďže jeho cena je o desatinu nižšia. Ceny rafinovaného kryštálového cukru sú dokonca výhodnejšie o viac ako 45 %,“ pokračuje Boháček.
Tretinu ceny podľa neho vieme usporiť aj na ďalších šalátových prísadách, ako uhorky, alebo cibuľa. Tradičná sviatočná vianočka, nás tento rok vyjde o 11 percent lacnejšie a okolo 10 percent vieme s prehľadom usporiť na korení, rasci, petržlene, hruškách, broskyniach a na ďalšom zdravom ovocí a zelenine.