BRATISLAVA - Vo voľne pohodenom odpade, tzv. litteringu, dominujú cigaretové ohorky. Nasledujú plasty a papier. Najmenej boli voľne pohodené PET fľaše a nápojové plechovky. Vyplýva to z analýzy organizácie zodpovednosti výrobcov Envi-Pak, ktorú robili v 27 lokalitách.
Cigaretové ohorky tvorili z celkového počtu vyzbieraných odpadkov 44 percent. Iných plastov, medzi ktorými sa nachádzajú najmä obaly od sladkostí či pochutín, bolo 25 percent. Deväť percent tvoril papier. "Ostatné analýzy, z roku 2022 a 2023, ukázali dominanciu cigaretových ohorkov, ktoré sú najčastejšie voľne pohodeným odpadom v prírode. Zavedením zálohovania od roku 2022 významne ubudlo nápojových PET fliaš a plechoviek," skonštatovala organizácia.
archívne video
Tvrdí, že od predošlého roku sa podiel cigaretového odpadu zvýšil o desať percent
Odpad z plastov a papierový odpad narástol približne o dve percentá. Pri ostatných druhoch vidno podľa Envi-Paku pokles. Asi najvýraznejší zaznamenali sklo, ktoré tento rok kleslo zo sedem percent na tri. Odpad zbierali v Bratislave, Pezinku, Chorvátskom a Slovenskom Grobe, v Chránenej krajinnej oblasti Záhorie, Čunove, Miloslavove, na Kunovskej priehrade v Senici, Stupave, Senci, vo Veľkom Bieli, v Podolí, Rybanoch, Trnave, Ivanke pri Dunaji, Španej Doline, Hornom Badíne, pri jazere v Hodruši Hámroch, Plešivci, Sečovskej Polianke, Kvetnici či Nižnom Hrušove. Na západnom Slovensku podľa analýzy dominoval odpad z cigariet. Na strednom Slovensku sa iné plasty a cigaretový odpad umiestnili na rovnakej úrovni. Na východe obsadili prvú priečku iné plasty.