KOŠICE - Opozičná SaS vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho na vetovanie odkladu povinného zavedenia mechanicko-biologickej úpravy (MBÚ) odpadu. Parlamentom schválený pozmeňujúci návrh cez novelu zákona o ochrane prírody a krajiny podľa nej samosprávam spôsobuje chaos a Slovensku hrozia pokuty od Európskej únie. Na stredajšej tlačovej konferencii v Košiciach to povedal predseda SaS Branislav Gröhling.
SaS kritizuje rozhodnutie vládnej koalície, ktorá s podporou KDH odhlasovala minulý týždeň odklad zavedenia povinnej MBÚ odpadu pred jeho uložením na skládky. Považuje to za nezodpovedné. "Vládna koalícia opäť ignoruje dosahy svojich rozhodnutí na mestá a obce, ktoré sa na zavedenie poctivo pripravovali. Tento odklad posúva povinnosť až na rok 2027 a podkopáva dlhoročné úsilie samospráv, ktoré sa usilovali o ekologickejšie riešenia," uviedol Gröhling.
archívne video
Upozornil tiež, že to môže mať vážne dôsledky pre Slovensko. Riziko, že bude čeliť pokutám od Európskej únie, je podľa neho reálne. "Každý občan nakoniec zaplatí za nezodpovedné rozhodnutia tejto vlády. Slovensko má už dnes vážne problémy s množstvom odpadu na skládkach a odklad tejto povinnosti nás ešte viac vzďaľuje od ekologického a udržateľného riešenia," dodal.
Poslanec Národnej rady SR Vladimír Ledecký (SaS) tvrdí, že väčšina samospráv bola pripravená na zavedenie povinnosti od nového roka a mestá a obce sú zmenou zaskočené. Podľa neho nejde o pomoc, ale naopak. Vysvetlil, že firmy nakúpili technológie a musia ich splácať. Zároveň to narúša proces prípravy všeobecne záväzných nariadení a rozpočtov, na ktorých samosprávy v tomto období pracujú.
"Dnes mnohé obce nevedia, či majú do tohto odpadového dotrieďovania ísť, alebo nie, čo bude pre nich výhodnejšie," reagoval viceprimátor Košíc Marcel Gibóda. Nekomunikovanie so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Úniou miest Slovenska (ÚMS), ktorej sú Košice členom, prináša podľa neho chaos a nie systémové riešenia vhodné pre obyvateľov.
Pozmeňujúci návrh z dielne Hlasu-SD cez novelu zákona o ochrane prírody a krajiny má oddialiť termín účinnosti povinného zavedenia MBÚ odpadu o dva roky. Obce, ktoré už môžu splniť túto povinnosť, môžu k úprave pristúpiť od 1. januára 2025. Strana hovorí o potrebe pomoci obciam v čase zvýšených výdavkov.
Slovensko zaviedlo túto povinnosť pôvodne od 1. januára 2021. Následne sa termín posúval. Žiadny zmesový odpad, ktorý nie je upravený, tak v budúcnosti nebude môcť byť uložený na skládkach. Ide o proces, ktorý zmení vlastnosti odpadu. Cieľom je zmenšiť jeho objem alebo znížiť jeho nebezpečné vlastnosti.