BRATISLAVA - Vláda v stredu schválila balík školských zákonov. Ide o desiatky praktických zmien. Uviedol to minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) na stredajšej tlačovej konferencii. Nazval ich "nežnou revolúciou vo vzdelávaní."
"Vláda dnes schválila sadu školských zákonov, ktorú sme nazvali 'nežnou revolúciou vo vzdelávaní'. Obsahuje desiatky aj veľmi praktických zmien, ale aj nových inovatívnych zmien," uviedol minister. Zmeny sú podľa neho zamerané na zvýšenie kvality, dostupnosti a efektívnosti slovenského školstva.
archívne video
Ako objasnil, cieľom návrhov je podporiť projekty na zlepšovanie vzdelávania v materských, základných a stredných školách. "Úlohy z programového vyhlásenia vlády sme rozdelili do 40 projektov, ktoré majú vlastný tím, konkrétne ciele a jasne určenú líniu zodpovednosti voči politickému vedeniu rezortu," doplnil.
Jedným z hlavných bodov balíka je podľa neho zavedenie normatívneho financovania pre materské školy od roku 2025. Dôležitou oblasťou je aj optimalizácia siete stredných škôl. Ministerstvo navrhuje taktiež zmeny v oblasti duševného zdravia a inklúzie. Okrem nich poukázalo na kompenzačný príspevok či celoživotné vzdelávanie.
Odmietol akúkoľvek politizáciu školstva
Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) odmietol akúkoľvek politizáciu školstva a nepremyslené zásahy do vzdelávania. Na stredajšej tlačovej konferencii poukázal na to, že vláda sa zaviazala vytvoriť priestor na odbornú a spoločenskú dohodu obsahu sexuálnej a vzťahovej výchovy, ktorá bude rešpektovať hodnotové presvedčenie žiakov a ich rodičov. Zároveň sa podľa neho zaviazali bojovať s hybridnými hrozbami a dezinformáciami.
"O obsahu vzdelávania budú počas môjho pôsobenia na pozícii ministra školstva rozhodovať výlučne odborníci a pedagógovia," zdôraznil minister. Ako poznamenal, v niektorých vyjadreniach o tom, čo by sa na školách malo alebo nemalo učiť, alebo kto by mal alebo nemal na školy chodiť je podľa neho mnoho emócií a ideologických sporov. Väčšina má však podľa Druckera málo spoločné so snahou zvyšovať kvalitu vzdelávania a výchovy.
KDH oceňuje kontinuitu práce ministerstva nadväzujúcu na novelu školského zákona
Opozičné KDH oceňuje kontinuitu práce na Ministerstve školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR nadväzujúcu na veľkú novelu školského zákona. Hnutie zároveň víta každé zjednodušenie a zefektívnenie práce škôl. Vyzdvihuje zákon o celoživotnom vzdelávaní či zákaz mobilných telefónov na základných školách. Uvádza to v reakcii na vyjadrenia šéfa rezortu školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD), ktoré poskytla hovorkyňa KDH Lenka Kovár.
"Minister Tomáš Drucker si osvojil aj nepopulárne opatrenie - zákaz používania mobilných telefónov na základných školách," podotýka KDH s tým, že toto opatrenie presadzoval ešte bývalý šéf rezortu školstva Ján Horecký. Hnutie takisto oceňuje predloženie zákona o celoživotnom vzdelávaní. Bude však pozorne sledovať jeho finálne znenie a aplikáciu. Nevylučuje pozmeňujúce návrhy na dosiahnutie dostupnosti celoživotného vzdelávania pre všetkých zamestnancov. Víta taktiež každé zjednodušenie a zefektívnenie práce škôl na zvýšenie kvality vzdelávania. Upozorňuje však, že zjednodušenie nesmie prekročiť hranicu výsostnej kompetencie rodičov žiakov. Žiaduce je rovnako otvoriť vzdelávanie renomovaným odborníkom a efektívne využívať vzdelávacie zdroje z praxe.
Hnutie zároveň ľutuje, že sa nepodarilo rozšíriť dohodu ministerstva so Združením miest a obcí Slovenska o prechode školských klubov detí z originálnych kompetencií obce na prenesený výkon štátnej správy. Pripomína tiež, že vo vzdelávaní potrebuje Slovensko pridať. Poukazuje napríklad na systémové naviazanie miezd pedagógov a odborných zamestnancov. "Platy učiteľov nemôžu byť každým rokom predmetom politického vyjednávania a ad hoc nesystémových zmien," odkazuje KDH. Schválenie balíka školských zákonov vládou je prvý významný legislatívny krok v napĺňaní zmien. Uviedol to rezortný šéf Drucker na stredajšej tlačovej konferencii. Nazval ich "nežnou revolúciou vo vzdelávaní". Avizoval, že v budúcom roku budú ďalšie rozsiahle zmeny.