BRATISLAVA - Pri šoférovaní je dôležité mať na pamäti nielen technický stav vozidla a pravidlá cestnej premávky, ale aj vhodnosť obuvi. V niektorých európskych krajinách je nosenie nesprávnej obuvi pri vedení vozidla regulované zákonom, alebo sa táto otázka zaraďuje do kategórie bezpečnej jazdy a vyhodnotenie situácie sa necháva na policajných orgánoch. Vodiči môžu byť v niektorých krajinách za nevhodný výber obuvi dokonca pokutovaní alebo, v prípade nehody, môžu dostať znížené odškodné.
Pokiaľ patrite do skupiny šoférov, ktorý považujú obuv pri jazde autom za nepodstatnú, mali by ste spozornieť. Tropické teploty nás nútia byť pri výbere oblečenia často skromnými. Krátke nohavice, trička či voľné letné šaty. Výnimkou nie je ani pohodlná obuv. Mať pri riadení vozidla na nohách žabky, kroksy či šlapky ale nie je bezpečné, keďže nepevná obuv môže počas jazdy z nohy skĺznuť, následkom čoho môžete ľahko strácať kontrolu nad vozidlom.
Na Slovensku neexistuje špecifický zákon, ktorý by zakazoval šoférovanie naboso alebo v žabkách. Napriek tomu je povinnosťou vodiča mať takú obuv, ktorá mu umožňuje bezpečne ovládať vozidlo.
V niektorých krajinách môžete dostať pokutu
Napríklad v Španielsku je šoférovanie v žabkách explicitne nezákonné. Pokuta za toto porušenie sa môže vyšplhať až na 200 eur, informuje Topspeed. Vo Francúzsku síce neexistuje konkrétny zákon zakazujúci šoférovanie v žabkách alebo naboso, ale polícia má právo pokutovať vodiča, ak usúdi, že nevhodná obuv ovplyvnila bezpečnosť jazdy.
Ak polícia vo Veľkej Británii prichytí niekoho pri nebezpečnej jazde alebo spôsobí nehodu a zistí sa, že nevhodná obuv bola jednou z možných príčin, môže vodič čeliť vysokým pokutám. Sankcie sa môžu vyšplhať až na 5 800 eur a pridelenie 9 trestných bodov. V Nemeku vám môže poisťovňa znížiť alebo dokonca úplne zamietnuť plnenie ak nevhodná obuv ovplyvnila vašu schopnosť viesť vozidlo a spôsobila nehodu.