BRATISLAVA - Výživoví špecialisti, psychológovia i pedagógovia v posledných rokoch varujú pred rastúcou obľubou energetických nápojov medzi deťmi. Dôvodov na to majú celkom dosť. Energetický nápoj si deti môžu kúpiť rovnako ľahko ako limonádu, hoci im môže uškodiť. Spotrebiteľský časopis dTest sa rozhodol prispieť do diskusie testom zameraným na zloženie energetických drinkov. Výsledky sú varujúce.
Energetické nápoje sľubujú rýchle povzbudenie a používajú na to látky, ktoré sú síce povolené, ale zďaleka nie vhodné pre každého. Zatiaľ si ich môžu kúpiť všetci, vrátane detí, ktoré tak robia stále častejšie. „Test energetických drinkov nadväzuje na naše testy ochutených nealko pív a kolesových limonád a aj v tomto prípade sa laboratórium zaoberalo predovšetkým tienistými stránkami nápojov,“ uvádza šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová. „Výrobky preto nemajú obvyklé celkové hodnotenie, ale sú vo výsledkoch zoradené zostupne tak, ako vyhoveli našim predstavám o obsahu cukru, kofeínu, taurínu a senzorickému hodnoteniu,“ dodáva.
Nie je vhodné pre deti a tehotné a dojčiace ženy
Presne také slová nájdete na každom balení energetického nápoja a sú tam kvôli vysokému obsahu kofeínu. Meranie obsahu kofeínu preto stálo na úplnom začiatku celého testu. „Prijateľná dávka kofeínu závisí od veku a stavu človeka. Zdraví dospelí môžu podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) prijať bez rizika 400 mg kofeínu denne a najviac 200 mg v jednorazovej dávke. U detí sa bezpečná dávka kofeínu určuje na základe hmotnosti – na kilogram váhy by nemali pripadnúť viac ako 3 mg kofeínu,“ vysvetľuje Hoffmannová z dTestu.
Dvanásťročné dieťa s váhou okolo 42 kilogramov by tak za celý deň nemalo dostať viac ako 126 mg kofeínu. Laboratórium ale odhalilo, že viac ako bezpečnú dennú dávku by im v jedinom balení dodalo rovno deväť testovaných vzoriek. „Rekordný bol v tomto ohľade Prime Energy Drink, ktorý v 355-mililitrovej plechovke obsahuje 196 mg kofeínu, teda takmer celú bezpečnú jednorazovú dávku pre dospelého. Rodičia však môžeme upokojiť, tento nápoj sa u nás už nepredáva,“ dodáva šéfredaktorka Hoffmannová.
S vysokým obsahom kofeínu je však nutné počítať aj u výrobku Kamikaze Effective Stimul Drink (140 mg) a vo všetkých ďalších energy drinkoch v pollitrových plechovkách. Vplyv kofeínu na zdravie detí pritom rozhodne nemožno podceňovať. „Okrem povzbudzujúcich účinkov totiž môže vyvolávať nespavosť, tras či narúšať srdcovú činnosť. Výskumy naznačujú, že pravidelné nadmerné pitie energetických nápojov môže zvyšovať nervozitu, pocity úzkosti a riziko depresií u detí,“ varuje Hoffmannová.
Vadí aj cukor
Energetické nápoje ukrývajú aj veľmi vysoké množstvo cukru. Napríklad niektoré testované nápoje obsahovali viac ako 10 kociek cukru v jednom pollitrovom balení. To je dvakrát viac ako celodenná odporúčaná dávka pre deti a v mnohých prípadoch je možné jedným balením energy drinku prekročiť aj odporúčanú dennú dávku pridaného cukru pre dospelých, ktorá je 50 gramov na deň.
Rekord v teste drží Big Shock Original s ohromujúcimi 66 gramami, u detí jedna plechovka tohto nápoja dokonca pokryje odporúčanú dennú dávku cukru hneď na dva dni. „Dlhodobý vysoký príjem cukru môže mať množstvo negatívnych zdravotných dôsledkov. Okrem zvýšeného rizika vzniku zubného kazu je to predovšetkým obezita so všetkými nežiaducimi dopadmi,“ zdôrazňuje Hoffmannová za dTest.
„Výsledky štúdií ukazujú, že povzbudzujúce účinky energetických nápojov sú vykúpené značnými rizikami, najmä pre deti a mladistvých. Náš test potvrdil, že problematické látky v energetických nápojoch skutočne sú. Preto je dôležité, aby spotrebitelia boli o tejto skutočnosti dobre informovaní a pristupovali k pitiu energetických nápojov s opatrnosťou," uzatvára.
Podľa návrhu zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý je akurát v parlamente, by mali nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy, alebo energetické nápoje, podliehať novej spotrebnej dani.
archívne video