Piatok27. december 2024, meniny má Filoména, zajtra Ivana, Ivona

VIDEOROZHOVOR Mladý liberál L. Kuna: V SaS nemáme problém poukázať na nefunkčné veci v EÚ. A pre toto odmieta progresivizmus!

Zobraziť galériu (5)
(Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA – SaS bola od začiatku jasná voľba. Tvrdí, že kým v SaS chcú slobodu pre človeka a spoločnosť, progresívci nám chcú rozprávať, ako máme žiť. Je pripravený trpezlivo vysvetľovať, že hodnotové a programové rozdiely sú medzi oboma stranami diametrálne odlišné. Privítal by viac mladých ľudí v aktívnej politike. Jasne pomenoval veci, ktoré na rozhodnutiach Európskeho parlamentu nefungujú a mali by sa prehodnotiť. Projekt EÚ treba ochrániť pre ďalšie generácie a netreba zatvárať oči pred zlými nápadmi, iniciatívami a nepremyslenými krokmi. „Nechcem problémy nechať vyhniť, chcem ich odstrániť,“ hovorí kandidát do Európskeho parlamentu a bývalý šéf mladých liberálov Ladislav Kuna (SaS).

Veľa mladých ľudí dnes preferuje Progresívne Slovensko. Boli ste šéfom mladých SaS. Prečo ste si vybrali SaS?

  • Často sa stretávam s touto otázkou. Mnohí ľudia nevidia rozdiely a nechápu, prečo sa tieto dve strany nespojili. SaS a PS vnímam ako dve odlišné strany.

V čom. Skúsme to vysvetliť.

  • My sme liberáli a PS sú progresívci. Ja som liberál. Pre mňa je SaS prirodzená voľba. My liberáli sa na spoločnosť pozeráme tak, že by mala byť o ľuďoch a nie o premúdrených politikoch, ktorí si myslia, že prenaučia ľudí, ako žiť, na čom majú jazdiť, čo majú jesť a v čo majú veriť. Zoberú im peniaze, vysoko ich zdania a potom ich rozdajú. Myslia si, že osvietení politici vedia lepšie, čo s peniazmi ako samotní ľudia. Vnímam to úplne inak. Spoločnosť a jednotlivci by mali byť slobodnejší, bude sa lepšie žiť a všetci budeme prosperovať. Tým ale nechcem haniť kolegov z PS. Poznám veľa ľudí z PS a mnohých považujem za priateľov. Viem, že majú čisté úmysly. Len z tohto ideologického hľadiska sa nezhodneme. Som človek, ktorý verí v slobodu jednotlivca a nechcem ľuďom kázať, ako majú žiť a kde majú minúť svoje zarobené peniaze. Kto som ja, aby som im to hovoril?!

VIDEOROZHOVOR Mladý liberál L.
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Myslíte si, že Slováci vedia zásadný rozdiel medzi týmito dvomi stranami? Teda, že vy ste pravicová strana a PS je ľavicová strana?

  • Nie. Toto ľudia stále nevidia. Najlepšia si to však predstavia, keď sa pozrú do svojej peňaženky. Ak teraz človek zarobí napríklad 1000 eur v čistom, tak v skutočnosti zarobil 2000 eur. Akurát tú druhú tisícku mu zobral štát, aby peniaze ďalej prerozdeľovali na služby, ktoré štát ani nevie poriadne zabezpečovať. Na tomto príklade ľudia najlepšie pochopia rozdiel. SaS si myslí, že štát by mal brať čo najmenej peňazí, lebo ľudia najlepšie vedia, na čo ich potrebujú a použijú. Nádherne to bolo vidieť na obedoch zadarmo. Prečo tie peniaze nešli rovno rodičom? Veď oni sa mohli rozhodnúť, na čo ich použijú. Či zaplatia jedlo pre deti alebo ich inak investujú do svojich detí. Späť k otázke. Je na nás, aby sme to ľuďom vysvetľovali. Progresivizmus je moderný trend a odnož a ľudia sa s ním ešte nezoznámili. Nevedia nakresliť čiaru medzi liberalizmom a progresivizmom. V niektorých kultúrno etických otázkach sa zlievame. V celkovom svetonázore a pohľade na úlohu štátu sme veľmi odlišní. Je aj našou úlohou, aby sme to vedeli kultivovane vysvetliť. Rovnako to platí aj o vysvetľovaní programov. Kultivovaná diskusia patrí do demokracie. Odmietam tvrdenia, že by to bolo akékoľvek kopanie do opozičného partnera. Táto diskusia musí v spoločnosti byť a my sa naďalej budeme trpezlivo snažiť ľuďom vysvetľovať rozdiely medzi poctivým pravicovým liberalizmom a medzi inými ideológiami. Bol by som rád, keby iné subjekty neboli až tak vzťahovačné a emotívne.

Je v slovenskej politike veľa emócií?

  • Naozaj je ich veľmi veľa.

VIDEOROZHOVOR Mladý liberál L.
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Čím to je? Ľuďmi alebo aktuálnou situáciou?

  • Je ťažké sa k tomu vyjadriť, nie som sociológ. Všímam si, že žijeme veľmi politicky exponované časy. Trvá to už nejaký čas. Osobne si myslím, že to začalo po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny. Potom prišiel kovid, čo bola opäť silná polarizačná téma. Ďalej nasledovala vojna na Ukrajine a ruská agresia. Opäť extrémne silná polarizačná téma. A do toho krátko po sebe troje voľby: parlamentné, prezidentské a do Európskeho parlamentu. Naozaj si všímam, že sme v diskusiách stratili zdravý rozum, strhávame to na emócie a začíname nenávidieť oponenta pre jeho politický názor. Treba naozaj spoločnosť už upokojiť.

⁠Roky ste viedli mladých liberálov. Začiatkom roka vás zvolili do funkcie generálneho manažéra SaS. Máte 26 rokov. Kedy ste začínali v politike?

  • Bolo to v roku 2019. Podal som si prihlášku k mladým SaS. Bol som aktívnym členom. Po čase som sa stal predsedom. Funkciu som vykonával 3,5 roka. Kandidoval som aj v dvoch parlamentných voľbách a teraz kandidujem v eurovoľbách. Dostával som obrovskú podporu od našich členov, poslancov parlamentu a vedenia strany. Dôverujú nám mladým a myslím si, že je cítiť, že sú radi, že nás majú. Keď vtedajší minister Brani Grohling riešil reformu vysokých škôl, spolu so štátnym tajomníkom sme diskutovali a predstavili sme im aj náš pohľad.

VIDEOROZHOVOR Mladý liberál L.
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Hovoríte o podpore medzi straníkmi. Ako vašu politickú kariéru prijala  rodina?

  • Som z Kopaníc, je to tvrdý kraj. Keď som vstúpil k mladým SaS, chvíľu som doma o tom nehovoril. Po čase som sa odhodlal. Pamätám si reakciu otca. Najprv pokrútil hlavou, že prečo politika. A nakoniec povedal: „V poriadku, keď je to Sulík, lebo keby to bol Smer, vymením zámky.“ Časom rodina pochopila, že politika je pre mňa dôležitá. Robím to z presvedčenia. Zažívam veľkú podporu od rodiny. Dávajú mi aj spätnú väzbu, ktorá je pre každého človeka kľúčová.    

Je dôležité, aby sa mladí ľudia zapájali do politiky a verejného života?

  • Jednoznačne. Tiež som začínal v študentských parlamentoch na gymnáziu a na vysokej škole, nakoniec v Akademickom senáte. Je dôležité, aby sa mladí ľudia akoukoľvek formou zaujímali o dianie v ich okolí a celej krajine. Je jedno, či pôsobia v Občianskych združeniach, ktoré sa starajú o seniorov, životné prostredie alebo útulky. Akákoľvek participácia na verejnom živote je veľmi dôležitá. Vítam ju o to viac, keď sa jedná o mladých ľudí. Mladí ľudia prežijú v krajine najdlhší čas, preto by sa mali práve oni zasadiť za to, aby budúcnosť bola lepšia. Za dôležité považujem aj to, aby sa zaujímali o stranícku politiku. Stranícka politika má v našej spoločnosti biľag špinavosti a nečestnosti. Naozaj by som bol rád, keby sa mladí viac angažovali v politike. Myslím si, že moja generácia môže byť tou zlomovou, ktorá demokraciu pochopí. Nebude len nadávať, ale bude sa snažiť meniť veci, s ktorými nesúhlasí.

VIDEOROZHOVOR Mladý liberál L.
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Všimla som si, že na sociálnych sieťach publikujete ironické videá o niektorých nových kandidátoch do parlamentu. Myslíte si, že tušia niektorí kandidáti, aké kompetencie má Brusel a aké členské štáty?

  • Buď to vedia a účelovo si robia kampaň pre voličov, ktorých politika nezaujíma a reflektujú na takéto nezmysly, alebo naozaj to sami nevedia. Možno naozaj netušia, o čom je europarlament a jeho rozhodnutia. V SaS nemáme problém poukázať, čo v EÚ nefunguje. Aby som sa však vrátil k pôvodnej otázke, sú kandidáti, ktorí vinia Brusel za to, čo je na zodpovednosti národných štátov. Niekto poukazuje na Brusel, že my máme nízke platy?! To je nonsens. Proti tomu sa vždy ozvem. Už stačilo, aby sme z ľudí robili bláznov.

A čo z vášho pohľadu nefunguje?

  • Je to migračná politika Európskej únie. Šitá bola ľúbeznou ihlou, aby sme pomáhali ľuďom, ktorí sa majú horšie ako my. Od začiatku to nemalo pána, chýbal tomu systém. Malo to pravidlá, ktoré sa porušovali. Spoločnosť, ktorá vedome porušuje svoje pravidlá, je na ceste do pekla. Rovnako politika greendealu a zelených tém. Pre mňa ako mladého človeka je to extrémne dôležitá téma. Veď nikto nechce, aby nám zhorela planéta. K diskusii sa však musíme stavať racionálne. Nemôžeme zavrieť celý priemysel a mať armádu nezamestnaných, dramaticky znížiť životnú úroveň všetkých v Európe len preto, aby sme náš podiel na emisiách znížili na osem, kým ostatné krajiny ako Čína, India či USA pre to nič nerobia. Treba si naliať čistého vína a nebrať to ako podrývanie EÚ. Budem robiť všetko, aby EÚ zažili aj moje deti. Je to priestor, ktorý nám garantuje mier, stabilitu, spoluprácu, pohodlný život a odstraňuje problémy, ktoré riešili staršie generácie a my ich už nepoznáme. Projekt EÚ treba ochrániť. Práve preto, netreba zatvárať oči pred zlými nápadmi, iniciatívami a nepremyslenými krokmi. Nechcem problémy nechať vyhniť, chcem ich odstrániť

Mal by nový europarlament prehodnotiť niektoré svoje rozhodnutia? Ktoré?

⁠Čo vnímate ako najväčšie problémy mladých ľudí na Slovensku?

Prečo ste sa rozhodli pre netradičnú eurokampaň, ktorá zaujala Slovákov?

Mala by sa Európska únia zmeniť na federáciu, ktorú by privítali silné krajiny, alebo zachovať status quo?

Viac o téme: SaSLadislav KunaUrovoľby
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu