BRATISLAVA - Dvojitá kvalita potravín je téma, ktorá v posledných rokoch vyvoláva značný záujem verejnosti aj odborníkov. Nedávna kontrola vykonaná slovenskými veterinárnymi inšpektormi odhalila, že rozdiely v kvalite vykazuje viac ako 20 percent z približne dvoch desiatok skúmaných potravín zo Slovenska a Rakúska. Minister pôdohospodárstva SR Richard Takáč (Smer-SD) v tejto súvislosti do zasadnutia Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov presadil rokovania o dvojakej kvalite potravín v EÚ.
Takáč zdôraznil, že nie je možné, aby v roku 2024 EÚ stále riešila otázku dvojakej kvality potravín na Slovensku a aj v iných členských štátoch. "Požiadal som Európsku komisiu, aby sa touto témou výrazne zaoberala, lebo občan Slovenska nemôže byť druhoradý," uviedol Takáč. Dodal, že ho v tomto bode posporilo najmenej desať kolegov z iných členských krajín, ktorí rovnako tvrdia, že túto otázku treba riešiť.
Podľa informácií RTVS sa veterinárni inšpektori zamerali na rozdiely kvality u približne dvoch desiatok potravín v Rakúsku a na Slovensku. Dvojaká kvalita sa potvrdila vo vyše 20 percentách. Išlo o rôzne sladké nápoje, mäsové či sušené výrobky. „Na prvý pohľad sú identické, ale u nás je napríklad iný obsah mäsa. U nás máme chemické sladidlá, v iných krajinách prírodné sladidlá,“ vysvetlil minister Takáč.
Upozornil, že boli prijaté nové európske zákony, ktoré udeľujú potravinárskej a veterinárnej správe mandát vykonávať intenzívnejšie a priamo zamerané kontroly v tejto oblasti. Podľa neho eurokomisia musí vykonávať kontroly a viac sa venovať tomuto problému.
„Vďaka európskej legislatíve, konkrétne smernici o nekalých obchodných praktikách, môžu členské štáty pokutovať výrobcov, ktorí takéto praktiky realizujú,“ potvrdila jeho slová vedúca tlačového tímu Zastúpenia EK na Slovensku Ingrid Ludviková. Na Slovensku má však prijatá smernica platiť až od prvého júla tohto roka.
Výrobcovia môžu mať aj objektívne dôvody
Prečo sa u nás predávajú potraviny v rozdielnej kvalite, je podľa riaditeľky Potravinárskej komory Slovenska Jany Venhartovej otázka na konkrétny podnik. „Či sa chce zmestiť do nejakej cenovej hladiny. Očakávame od ministerstva, že pokiaľ sa zistili rozdiely, že budú kontaktovať príslušné potravinárske podniky, aby tieto rozdiely vysvetlili,“ uviedla.
Výrobcovia môžu mať podľa nej na dvojakú kvalitu potravín aj objektívny dôvod. „Objektívne dôvody môžu byť také, že má rôznych dodávateľov surovín. Napríklad čo sa týka škorice, môže byť farebne úplne iná,“ vysvetlila.