BRATISLAVA - Českú webovú stránku Českej tlačovej kancelárie (ČTK) ešte v apríli napadli hackeri. Vydali niekoľko falošných správ, pričom jedna z nich sa týkala zmareného atentátu na zvoleného slovenského prezidenta Petra Pellegriniho. Udalosťou sa zaoberá česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) a ďalšie úrady, doteraz sa páchateľa nepodarilo vypátrať. Český úrad pre kybernetickú bezpečnosť sa z dôvodu mlčanlivosti a bezpečnosti k incidentu nevyjadril. Zverejnením správy na webe sa však tento "príbeh" nekončí a pokračuje ďalej.
Vymyslené správy sa objavili 23. apríla na webe České noviny okolo 11.00 h. Tvrdilo sa v nich, že Česko zabránilo atentátu na Pellegriniho, ktorý údajne plánoval ukrajinský diplomat v Česku."V súvislosti s organizáciou atentátu na slovenského prezidenta Petra Pellegriniho na území Českej republiky ukrajinským občanom Maruničom V. je pán Vitalij Usatyj, chargé d'affaires Ukrajiny v ČR, vyhlásený za personu non grata," písalo sa už v odstránenej správe na webe ČTK, ktorá mala názov "BIS zabránila pokusu o atentát na novozvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho". Nešlo však len o správu na webe. Užívatelia dostali aj notifikáciu v mobilnej aplikácii. Správa však mala chybu v titulku aj v samotnom texte, hovorila o Pelligrinim.
archívne video
České úrady aj samotná agentúra pravdivosť správy popreli
Pravdivosť informácií ihneď odmietlo české ministerstvo zahraničných vecí. "Rezolútne popierame, že je to pravda. Ide o dezinformáciu, podľa našich informácií nejde o autentické spravodajstvo ČTK," povedal hovorca českého rezortu Daniel Drake. Pravdivosť správy poprela česká Bezpečnostná informačná služba a neskôr autenticitu správaj agentúra. "ČTK upozorňuje, že na jej spravodajskom webe České noviny boli v utorok dopoludnia neznámym útočníkom umiestnené dva vymyslené texty, ktoré nepochádzajú z jej produkcie," písalo sa v upozornení agentúry.
„Útočník prelomil zabezpečenie účtu pri publikačnom systéme Českej noviny. Spravodajské služby, ktoré normálne distribuujeme médiám a klientom, dotknuté vôbec neboli,“ oznámila ešte v apríli pre portál Seznam Zprávy hovorkyňa ČTK Martina Vašíčková. "Správy boli odstránené a prístupy zablokované," dodala. Aktérov incidentu polícia zatiaľ nevypátrala.
Správou na webe Českých novín sa to však nekončí
Ako však informujú noviny SME, tam sa to však neskončilo a hackerský útok v Česku vyústil do spravodajskej hry s presahom na Slovensko. Viacerým slovenským médiám totiž prišiel minulý pondelok anonymný e-mail, ktorý poskytuje údajné dôkazy o tom, že správa o chystanom atentáte mala reálny základ. E-mail navodzuje dojem, že je založený na spravodajských informáciách českých tajných služieb, no udalosti z neho do seba nezapadajú.
Anonymný e-mail prišiel z adresy, ktorej vlastník sa nedá vystopovať. SME dodáva, že je napísaný v češtine a autor sa podpísal iba ako P, čo zdôvodňuje tým, že by inak došlo k spochybneniu pravdivosti informácií, ktoré uvádza. Píše sa v ňom, že atentát na Pellegriniho sa údajne skutočne pripravoval a chystať ho mal agent najatý rozviedkou ukrajinského ministerstva obrany. SME poukazuje na to, že v pôvodnej správe sa písalo, že agenta zatkli v Brne, keď vyťahoval zbraň. Anonym v e-maili tvrdí, že zmizol po tom, ako bola informácia o údajnom atentáte zverejnená. E-mail tiež obsahuje údajné osobné údaje agenta, vrátane telefónneho čísla, ktoré však bolo vypnuté.
Ďalším dôkazom má byť podľa správy skutočnosť, že ten istý agent stojí aj za podpálením auta proruského aktivistu z Ukrajiny žijúceho v Brne. Do prílohy dodal fotky a videá zo zásahu hasičovm pričom k udalosť malo dôjsť v novembri 2023. Podľa informácií brnenskej polície pre SME taký útok podpaľača v tom čase nezaznamenala. Dodáva však, že podobný incident eviduje z decembra 2022 a páchateľa sa doteraz vypátrať nepodarilo.
K atentátu malo údajsť dôjsť pred Pellegriniho inauguráciou
K atentátu na Pellegriniho údajne malo dôjsť v júni, pred Pellegriniho inauguráciou a agent si mal ísť do Poľska vyzdvihnúť zbrane. Zverejnením správy na Českých novinách šlo podľa anonymu o snahu atentátu zabrániť. Podľa jeho slov si najali programátora, ktorý v agentúre ČTK pracuje, za čo mal dostať aj zaplatené sumou 51k, bez uvedenia meny.
Ako dôkaz priložil anonym screenshoty údajnej komunikácie s programátorom cez sociálnu sieť Telegram, na ktorej vidno jeho podobizeň aj telefónne číslo. Ten však screenshoty označil za podvrh. „Screenshot považujeme za veľmi ľahký cieľ pre manipuláciu,“ uviedla aj hovorkyňa agentúry ČTK pre SME a vylúčila, že by útočníkom bol niekto zvnútra firmy. Denník poukazuje aj na to, že v úplnom závere objednávateľ inštruuje údajného pracovníka ČTK, aby všetko vymazal. Aj keď komunikácia po celý čas prebiehala v češtine, odpoveď je „Ok“ s malým „k“, aké sa používa v azbuke. Slovenská vláda, Pellegriniho strana ani Bezpečnostná rada na údajný atentát na Pellegriniho doteraz verejne nijako nezareagovala.