BRATISLAVA - Opozičné strany Progresívne Slovensko (PS) a KDH po utorkovom hlasovaní v parlamente skritizovali poslancov vládnych strán za odmietnutie viacerých noviel sociálnych zákonov. Podľa PS vládna koalícia nevyužila príležitosť ukázať, že to s budovaním sociálneho štátu myslí úprimne. KDH zasa uviedlo, že sa koalícia vysmiala do tváre ťažko zdravotne postihnutým osobám a ich príbuzným.
Koalícia v utorok nepodporila štyri zákony zamerané na podporu sociálne znevýhodnených skupín. Jedným z nich je návrh priznávajúci plnohodnotný vdovský či vdovecký dôchodok aj bezdetným vdovám a vdovcom. "Každý ovdovelý človek má po smrti manžela či manželky nárok na tzv. vdovecké od štátu. Po dvoch rokoch však štát vdovám a vdovcom bez detí vyplácanie podpory stopne," uviedla podpredsedníčka PS Simona Petrík. Koalícia podľa nej odmietla čo i len diskutovať o nároku na vdovecký dôchodok od 59., prípadne od 52. roku života.
archívne video
Podobne plénum Národnej rady (NR) SR odmietlo aj novelizáciu antidiskriminačného zákona, ktorý by zaviedol povinné zverejňovanie platov mužov a žien na rovnakých pracovných pozíciách či platových triedach, ale aj návrh zákona, podľa ktorého by sociálne poradenstvo pre zdravotne znevýhodnených poskytovali obce a mestá.
KDH sa nepáči, že poslanci vládnej koalície neschválili novelu zákona, podľa ktorej by sa príspevok na opatrovanie nekrátil, ak niekto opatruje blízku osobu a zároveň má aj nejaký iný príjem. "Na Slovensku je momentálne akútny problém s nedostatkom opatrovateľov. Každý druhý človek, ktorý na Slovensku hľadá opatrovateľa, ho má problém nájsť. Mali by sme robiť všetko preto, aby sa o našich blízkych mal kto postarať," uviedla predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková. V súčasnosti je systém nastavený tak, že ak má niekto príjem viac ako dva a pol násobok životného minima, tak mu je príspevok na opatrovanie blízkej osoby krátený.